Factoring szansą na szybkie otrzymanie zapłaty

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Przedsiębiorcy regulujący na bieżąco swoje zobowiązania wobec kontrahentów, organów podatkowych czy też zakładu ubezpieczeń społecznych są w kontaktach biznesowych postrzegani jako kooperanci godni zaufania.

Zyskują więc znacznie więcej niż w pierwszej chwili mogłoby się wydawać. Ubiegając się o kredyt inwestycyjny, obrotowy czy też inny produkt kredytowy w banku mają większą szansę na jego otrzymanie. Niestety nie zawsze jest możliwość zapłaty w terminie- wszystko za sprawą płatności, które na firmowe konto nie wpłynęły w terminie bądź też terminy płatności są znacznie dłuższe. Przez to wszystko przedsiębiorca musi najczęściej przeciągać terminy płatności swoich zobowiązań a co za tym idzie zmniejsza tym swą wiarygodność. Jest jednak sposób na to, aby regulował płatności na bieżąco.

Taka możliwość daje factoring – forma wykupu wierzytelności przez firmę zewnętrzną (factoringową) w zamian za co ta, która wystawiła fakturę sprzedaży może otrzymać należne jej środki w ciągu najbliższych kilku dni z chwilą wystawienia faktury (niezależnie od tego czy kontrahent fakturę opłaci czy też nie) a tym samym ureguluje swoje płatności zgodnie z terminem.

Minusem takiego rozwiązania jest prowizja, którą pobiera firma wykupująca wierzytelność jak też to, iż pozostała suma (faktor wypłaca z reguły 80-90% wartości faktury po jej otrzymaniu) zostaje przekazana w momencie opłacenia zobowiązania przez nabywającego. Mówiąc o factoringu należy mieć także na względzie fakt, że coraz częściej usługi wykupu wierzytelności poprzez factoring stosują również instytucje bankowe co może przyczynić się do otrzymania środków z faktur jeszcze tego samego dnia.