Często zdarza się, ze faktury są wystawiane przed wykonaniem danej usługi lub dostawą towaru. Zgodnie z art. 86 ust.12 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty należnego podatku powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub wykonania usługi. Czytaj dalej »
Dla przedsiębiorców, którzy z prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują roczny dochód poniżej 100 tys. zł, opodatkowanie wynoszącym 19% liniowym nie będzie korzystne. Podatek liniowy jest natomiast opłacalny przede wszystkim dla dobrze zarabiających, bezdzietnych singli. Czytaj dalej »
Faktura VAT marża to szczególny rodzaj faktury, umożliwiający sprzedawcy naliczanie i odprowadzanie podatku VAT tylko od marży, jaką pobrał podczas sprzedaży. Dla nabywcy oznacza ona natomiast brak możliwości odliczenia VAT-u z faktury. Czytaj dalej »
Ubezpieczenie chorobowe w przypadku pracodawców nie jest obowiązkowe jak ma to miejsce w przypadku pracowników etatowych – mogą więc z ubezpieczenia zrezygnować lub też ubezpieczyć się dobrowolnie poprzez złożenie dokumentu o nazwie ZUS ZUA. Czytaj dalej »
Jednorazowa amortyzacja to rodzaj preferencji dla małych podatników i osób dopiero zaczynających działalność gospodarczą. Limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w 2015 r. wynosi 209 tys. zł i jest taki sam dla osób prawnych, jak i fizycznych. Czytaj dalej »
Fiskus zmienia zdanie w sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup alkoholu podawanego podczas biznesowego spotkania. Przedsiębiorca musi jednak dobrze udokumentować wydatek i okoliczności, podczas których spożywany był alkohol. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca, który kupił na potrzeby firmy nowy samochód, co do zasady może go amortyzować metodą liniową – chyba, że udowodni, iż auto będzie eksploatowane o wiele bardziej intensywnie niż przeciętny samochód. Czytaj dalej »
Przepisy podatkowe wprost określają, jakie dane dotyczące sprzedawcy i nabywcy muszą się znajdować na fakturze VAT. Zalicza się do nich m.in. adres. Jednak przepisy te nie obowiązują, jeśli wystawiamy tzw. Czytaj dalej »
Wiele osób, które chcą założyć własną firmę albo już ją prowadzą, boryka się z problemem braku funduszy czy na rozkręcenie działalności, czy też na jej rozwój oraz inwestycje. Nie każdy dysponuje przecież wolną gotówką, którą bez wahania może przeznaczyć na dofinansowanie firmy. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca, który używa samochodu osobowego zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych, może zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności 50% kwoty VAT-u wykazanego w fakturach związanych z użytkowaniem pojazdu. Czytaj dalej »