Podatek liniowy - czy warto się zdecydować?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Dla przedsiębiorców, którzy z prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują roczny dochód poniżej 100 tys. zł, opodatkowanie wynoszącym 19% liniowym nie będzie korzystne. Podatek liniowy jest natomiast opłacalny przede wszystkim dla dobrze zarabiających, bezdzietnych singli.

Zakładając działalność gospodarczą przyszły przedsiębiorca musi wybrać formę opodatkowania swojej firmy. Jedną z możliwych form opodatkowania jest tzw. podatek liniowy, czyli płacenie jednolitej stawki podatku niezależnie od tego, ile przedsiębiorca zarabia. Obecnie stawka podatku liniowego wynosi 19%, a według danych ministerstwa finansów w listopadzie 2014 r. opłacało go około 440 tys. przedsiębiorców. Warto pamiętać, że do 20 stycznia danego roku podatnik ma prawo złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o zmianie formy opodatkowania dochodu – wybór zarówno podatku liniowego, jaki i każdej innej formy opodatkowania zobowiązuje przedsiębiorcę do trzymania się jej przez cały rok podatkowy bez możliwości zmiany.

Załóż konto w Intaxo

Wystawiaj faktury, wprowadzaj koszty
i jednym kliknięciem wyliczaj należny podatek dochodowy.Zakładam konto


Komu opłaca się wybór podatku liniowego? Przede wszystkim tym firmom, których roczny dochód przekroczy 100 tys. zł. Warto bowiem pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca rozlicza swoje dochody według skali podatkowej, to wysokość podatku jest zależna od wysokości dochodu. 18% płaci się przy dochodach poniżej 85 528 zł, zaś powyżej tego progu podatek wzrasta już do 32%. Podatek liniowy w wysokości 19% opłaca się więc wtedy, gdy dochód przekroczy tę kwotę. Przy przychodach rzędu 130 tys. zł podatki płacone według skali 32% wyniosłyby około 29 tys. zł, zaś w przypadku 19% podatku liniowego – około 24,7 tys. zł. Różnica jest więc spora.

Niestety wybór podatku liniowego nie jest korzystny jeśli chodzi o możliwość korzystania z rozmaitych ulg i odliczeń. Przedsiębiorca taki może korzystać z ulgi dla osiągających dochody za granicą, odliczać od przychodu składki na ubezpieczenia społeczne oraz koszty jego uzyskania, a od podatku – 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Korzystanie z podatku linowego uniemożliwia natomiast wspólne rozliczanie się z małżonkiem, skorzystanie z ulgi na dzieci (nawet jeśli jest się samotnym rodzicem) lub na Internet, odliczenie darowizny lub pomniejszenie zobowiązań wobec fiskusa o kwotę wolną od podatku. Oznacza to, że jest on opłacalny dla dobrze zarabiających, bezdzietnych singli.