Coworking – na czym polega?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, pracujesz zdalnie albo jesteś freelancerem i czasami potrzebujesz przestrzeni biurowej do wykonywania swoich obowiązków, a nie stać cię na samodzielny wynajem biura? Idealnym rozwiązaniem będzie dla ciebie coworking – praca z innymi osobami we wspólnie wynajętym pomieszczeniu.

W obecnych czasach coraz popularniejsza staje się praca w domu – wielu osobom wystarczy jedynie komputer i dostęp do Internetu, aby wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Chodzi np. o architektów, grafików, tłumaczy, dziennikarzy czy copywriterów. Niestety, aby pracować w domu, potrzebne jest mnóstwo systematyczności i samodyscypliny, trudno bowiem skupić się na pracy, gdy inni domownicy głośno słuchają muzyki lub gotują obiady, a pies sąsiada nieustannie szczeka. Niekiedy potrzebne jest również miejsce, gdzie można zaprosić klienta i omówić z nim kolejny projekt, zaprezentować kontrahentom szczegóły umowy czy zorganizować konferencję. Poza tym, człowiek to "zwierzę stadne" i najzwyczajniej w świecie potrzebuje towarzystwa – rozmowy, wspólnego zastanowienia się nad jakimś problemem czy nawet plotek przy porannej kawie.

Księgowość online

Załóż konto i prowadź KPiR onlineZakładam konto


Wszystkie te problemy rozwiązuje coworking – praca z innymi osobami we wspólnie wynajętym pomieszczeniu. Samodzielny wynajem biura, nawet niewielkiego, to spore koszty – oprócz czynszu i opłaty za najem, doliczyć należy do tego rachunki za wodę, prąd, wywóz śmieci, telefony, Internet itd. Do biura potrzebne są również specjalne meble, biurka, szafki na dokumenty i mnóstwo innego sprzętu. Dzięki coworkingowi wszystkie te koszty dzieli się na kilka osób, z którymi wspólnie wynajmuje się biuro. Dostępne są przestrzenie zarówno w tzw. open space’ach oraz zamknięte pokoje biurowe w biurowcach lub kamienicach. Biura coworkingowe znaleźć można we wszystkich większych miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Łodzi, Lublinie, Poznaniu czy Krakowie. Informacji na ten temat należy szukać w Internecie. Zazwyczaj są wyposażone w podstawowe meble, mają zaplecze socjalne oraz oferują dostęp do miejsc parkingowych. W większości biur coworkingowych istnieje możliwość wynajęcia ich na godziny, dni, tygodnie lub miesiąc. Orientacyjny koszt wynajmu biura na godzinę to około 30 zł, przy wykupie miesięcznego abonamentu wynosi od 200 do 500 zł netto, w zależności od lokalizacji, standardu, wyposażenia itp.