Sprzedaż przez przedsiębiorcę firmowego samochodu rodzi konieczność odpowiedniego udokumentowania i rozliczenia tej transakcji. Sporo wątpliwości budzi zwłaszcza zaksięgowanie zwrotu składek OC i AC od ubezpieczyciela. Czytaj dalej »
Firmy nie osiągające przychodów z prowadzonej przez siebie działalności w okresie wakacyjnym mogą ją na ten czas zawiesić w efekcie czego nie ponoszą kosztów związanych z płatnościami składek na ubezpieczenia. Czytaj dalej »
Osoby prowadzące działalność gospodarczą często stają przed dylematem, czy w trakcie zwolnienia chorobowego mogą wykonywać drobne, wydawałoby się, czynności związane z firmą, takie jak np. Czytaj dalej »
Analiza SWOT to wyszczególnienie i zrozumienie mocnych i słabych stron planowanego przedsięwzięcia (np. firmy) oraz rozpoznanie zagrożeń, a także rynkowych możliwości. Analiza ta powinna poprzedzić każde działanie biznesowe. Czytaj dalej »
Każdy przedsiębiorca, który planuje zaciągnąć firmowy kredyt lub stara się o kartę kredytową, powinien sprawdzić, jakie informacje na jego temat zebrało Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK. Czytaj dalej »
Jednym z najpoważniejszych udogodnień finansowych dla niektórych przedsiębiorstw jest możliwość jednorazowej amortyzacji większości środków trwałych. Należy jednak pamiętać, że łączna kwota jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć równowartości 50 tys. Czytaj dalej »
Jeszcze kilka lat temu podstawowym dokumentem przygotowywanym przed planowanym założeniem firmy był biznesplan. Ostatnio jednak coraz popularniejszym pojęciem staje się profesjonalnie brzmiący model biznesowy. Czytaj dalej »
W praktyce gospodarczej wystawianie faktur z datą wsteczną – za zgodą obu stron transakcji – jest spotykane dość często. Warto jednak pamiętać, że nie jest to zgodne z prawem.
W polskim prawie podatkowym nie ma pojęcia "faktura z datą wsteczną", ale w praktyce takie postępowanie spotykane jest dość często. Czytaj dalej »
Zakup kasy fiskalnej to dla każdej firmy, zwłaszcza początkującej, spory wydatek. Dlatego też warto sprawdzić, czy taki obowiązek w ogóle nas dotyczy.
Zgodnie z przepisami, przedsiębiorstwo nie musi posiadać kasy fiskalnej, jeśli prowadzi sprzedaż lub świadczy usługi tylko i wyłącznie na rzecz innych firm, a także organów administracji samorządowej i państwowej. Czytaj dalej »
Podatek progresywny – zwany inaczej skalą podatkową – to forma opodatkowania działalności gospodarczej, w której po przekroczeniu progu podatkowego zmienia się stawka podatku.
Obecnie w Polsce mamy dwie stawki podatku progresywnego (czyli skali podatkowej) – 18% oraz 32%. Czytaj dalej »