Możliwość jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od samochodu zakupionego przez tzw. małego podatnika to duża korzyść dla tego typu przedsiębiorców. Niestety, nie dotyczy ona samochodów osobowych, a jedynie ciężarowych lub towarowych. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy dokonujący inwestycji w budynkach, w których prowadzona jest przez nich działalność lecz usytuowanych na gruncie cudzym nie mają możliwości jednorazowego (w całości) ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tego tytułu. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca dokonujący rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym poprzez ryczałt ewidencjonowany musi trzymać się sztywnych przepisów dotyczących tego właśnie modelu rozliczeń. Oznacza to ni mniej ni więcej jak tylko świadczenie usługi lub sprzedaż na rzecz innych podmiotów niż jego obecny lub też były pracodawca. Czytaj dalej »
Udokumentowanie dokonanej przez firmę sprzedaży wiąże się z oczywistych względów z powstaniem obowiązku podatkowego względem sprzedawcy. Przedsiębiorca pamiętać musi więc nie tylko o samym obowiązku wystawienia faktury za towar czy usługę którą na rzecz innego podmiotu (czy też osoby fizycznej ) wykonał lecz także i dostarczeniu jej nabywcy. Czytaj dalej »
Podatek leśny jest świadczeniem na rzecz gminy na terenie której prowadzona jest działalność leśna do której zalicza się gospodarowanie lasem
Pobierany jest też z terenów, gdzie gospodaruje się zwierzyną, urządzaniem, ochroną, utrzymywaniem i powiększaniem upraw leśnych a także pozyskiwaniem i sprzedażą w stanie niezmienionym drewna, żywicy, kory, igliwia, karpiny, choinek oraz płodów runa leśnego. Czytaj dalej »
Naczelnym celem każdej prowadzonej działalności gospodarczej jest wypracowywanie zysków. Zamiast na bieżąco konsumować zarobione pieniądze, warto przynajmniej ich część zainwestować – po pierwsze może to przynieść kolejne zyski, a po drugie – będzie stanowiło finansową poduszkę bezpieczeństwa na gorsze czasy. Czytaj dalej »
Działalność gospodarcza pomimo, iż daje naprawdę duże możliwości związane ze zwiększeniem majątku to jednak niesie dla przedsiębiorcy również wiele ograniczeń związanych z koniecznością opłacania obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Czytaj dalej »
Podatek dochodowy przedsiębiorcy płacą sumiennie a co niektórzy z uśmiechem. Wynika to z faktu, że tym więcej oddajemy fiskusowi podatku im więcej zarobimy. To w miarę uczciwe o ile mamy do czynienia z podatkiem liniowym. Czytaj dalej »
Przepisy dotyczące rozliczeń podatkowych podają jako podstawowy termin wywiązania się z tego obowiązku okres miesiąca. Przedsiębiorca może jednak płacić podatki kwartalnie co jest dla niego z punktu widzenia obrotu środkami firmowymi bardziej korzystne – nie rozlicza się bowiem w okresach miesięcznych lecz trzy miesięcznych. Czytaj dalej »
Zdecydowana większość przedsiębiorców posiada wykorzystywany na potrzeby firmy samochód osobowy. Z jego eksploatacją wiąże się wiele wydatków, takich jak zakup paliwa, koszty ubezpieczenia, naprawy, zakup części zamiennych itp. Czytaj dalej »