Udokumentowanie dokonanej przez firmę sprzedaży wiąże się z oczywistych względów z powstaniem obowiązku podatkowego względem sprzedawcy. Przedsiębiorca pamiętać musi więc nie tylko o samym obowiązku wystawienia faktury za towar czy usługę którą na rzecz innego podmiotu (czy też osoby fizycznej ) wykonał lecz także i dostarczeniu jej nabywcy. Czytaj dalej »
Podatek leśny jest świadczeniem na rzecz gminy na terenie której prowadzona jest działalność leśna do której zalicza się gospodarowanie lasem
Pobierany jest też z terenów, gdzie gospodaruje się zwierzyną, urządzaniem, ochroną, utrzymywaniem i powiększaniem upraw leśnych a także pozyskiwaniem i sprzedażą w stanie niezmienionym drewna, żywicy, kory, igliwia, karpiny, choinek oraz płodów runa leśnego. Czytaj dalej »
Naczelnym celem każdej prowadzonej działalności gospodarczej jest wypracowywanie zysków. Zamiast na bieżąco konsumować zarobione pieniądze, warto przynajmniej ich część zainwestować – po pierwsze może to przynieść kolejne zyski, a po drugie – będzie stanowiło finansową poduszkę bezpieczeństwa na gorsze czasy. Czytaj dalej »
Działalność gospodarcza pomimo, iż daje naprawdę duże możliwości związane ze zwiększeniem majątku to jednak niesie dla przedsiębiorcy również wiele ograniczeń związanych z koniecznością opłacania obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Czytaj dalej »
Podatek dochodowy przedsiębiorcy płacą sumiennie a co niektórzy z uśmiechem. Wynika to z faktu, że tym więcej oddajemy fiskusowi podatku im więcej zarobimy. To w miarę uczciwe o ile mamy do czynienia z podatkiem liniowym. Czytaj dalej »
Przepisy dotyczące rozliczeń podatkowych podają jako podstawowy termin wywiązania się z tego obowiązku okres miesiąca. Przedsiębiorca może jednak płacić podatki kwartalnie co jest dla niego z punktu widzenia obrotu środkami firmowymi bardziej korzystne – nie rozlicza się bowiem w okresach miesięcznych lecz trzy miesięcznych. Czytaj dalej »
Zdecydowana większość przedsiębiorców posiada wykorzystywany na potrzeby firmy samochód osobowy. Z jego eksploatacją wiąże się wiele wydatków, takich jak zakup paliwa, koszty ubezpieczenia, naprawy, zakup części zamiennych itp. Czytaj dalej »
Pozbycie się z firmy towarów, które utraciły swą wartość użytkową w wyniku niemożności dokonania ich wcześniejszej sprzedaży tak naprawdę nie niesie za sobą jedynie straty czasu oraz pieniędzy. Czytaj dalej »
Zgodnie z paragrafem 11. rozporządzenia o księdze przychodów i rozchodów, musi być ona prowadzona w sposób rzetelny i niewadliwy. Co to oznacza w praktyce?
Pojęcia rzetelności i niewadliwości księgi przychodów i rozchodów zostały wyjaśnione w powyższym rozporządzeniu. Czytaj dalej »
Zdobycie środków na rozwój przez młode firmy, które w oczach banków nie są wiarygodnymi partnerami z uwagi na brak stażu jest w obecnych warunkach bardzo trudnym zadaniem.
Są jednak instytucje, które udzielają przedsiębiorcom wsparcia w postaci debetu na firmowym koncie przyznawanego już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Czytaj dalej »