Zyski z działalności - jak je inwestować?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Naczelnym celem każdej prowadzonej działalności gospodarczej jest wypracowywanie zysków. Zamiast na bieżąco konsumować zarobione pieniądze, warto przynajmniej ich część zainwestować – po pierwsze może to przynieść kolejne zyski, a po drugie – będzie stanowiło finansową poduszkę bezpieczeństwa na gorsze czasy.

Księgowość online

Załóż konto i prowadź KPiR onlineZakładam konto


Oto kilka porad, jak zainwestować zyski z prowadzonej działalności, aby zapewnić przyzwoitą stopę zwrotu, ale również duże poczucie bezpieczeństwa.

1. Produkty bankowe

Zalicza się do nich konta oszczędnościowe i lokaty. Są jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej popularnych form lokowania nadwyżek finansowych przez przedsiębiorców. Dodatkowo ich założenie, prowadzenie czy likwidacja bardzo często jest darmowe, zwłaszcza gdy korzystamy z banku, w którym posiadamy firmowe konto. Niestety, w obecnym środowisku niskich stóp procentowych nie można oczekiwać wypracowania na rachunku oszczędnościowym lub lokacie niebotycznych zysków. Rachunek oszczędnościowy jest produktem bardziej elastycznym (w razie potrzeby można wypłacić z niego pieniądze bez utraty dotychczasowych odsetek), zaś lokaty są przeważnie wyżej oprocentowane, choć ich likwidacja przed terminem bywa kosztowna.

2. Obligacje

Rodzaj papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa, gminy, banki lub prywatne korporacje. Emitent po określonym czasie wykupuje obligacje, nagradzając ich posiadaczy odsetkami, wypłacanymi np. co kwartał lub pół roku. Najbardziej bezpieczną formą inwestowania w obligacje jest zakup papierów emitowanych przez Skarb Państwa – nigdy nie zdarzyło się bowiem, aby nie zostały wykupione w wyznaczonym terminie. W przypadkach prywatnych korporacji bywa bardziej ryzykownie, choć z powodzeniem znaleźć można duże, stabilne firmy, których obligacje gwarantują zarówno bezpieczeństwo, jak i przyzwoitą stopę zwrotu.

3. Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to profesjonalne towarzystwa finansowe, które po otrzymaniu kapitału od inwestora, inwestują go w rozmaite aktywa: akcje, obligacje, metale szlachetne itp. Oczywiście fundusze pobierają za to spore opłaty, a aktywa, w które inwestują, bywają ryzykowne – dlatego też trzeba się liczyć nawet z zanotowaniem sporych strat. Przedsiębiorcy zastanawiający się nad taką formą lokaty kapitału powinni więc mieć przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą reguł funkcjonowania rynku kapitałowego, aby w razie potrzeby móc reagować i wycofać powierzone pieniądze.

4. Inwestycja w firmę

Wypracowane przez firmę zyski można też oczywiście z powrotem włożyć w przedsiębiorstwo: kupić energooszczędne maszyny, spalający mniej benzyny samochód, zatrudnić nowych pracowników, unowocześnić metody produkcji lub zafundować sobie kurs, który może przydać się podczas prowadzenia firmy. To oczywiście inwestycja długoterminowa, ale może w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na rentowność prowadzonej działalności. Z kolei nabyta wiedza pozostaje przedsiębiorcy już na zawsze.