W wielu firmach, zwłaszcza początkujących, często spotykaną praktyką jest zatrudnianie członków najbliższej rodziny. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, nie są oni zwykłymi pracownikami, ale tzw. Czytaj dalej »
Stres towarzyszy człowiekowi od zawsze – jeżeli sytuacje w których się znajdujemy postrzegane są przez nas jako zagrażające naszym poczynaniom - stresujemy się.
Nie jesteśmy wówczas w stanie efektywnie pracować, wykonywanie służbowych obowiązków przychodzi nam z niebywałym trudem, często z prostymi czynnościami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Czytaj dalej »
Rejestrując działalność gospodarczą poprzez wypełnienie zgłoszenia rejestracyjnego CEIDG – 1 w pewnym momencie osoba wpisująca dane do formularza trafia na pozycję 07 w której musi wpisać nazwę skróconą rejestrowanego podmiotu. Czytaj dalej »
Niektóre środki trwałe – np. piece grzewcze, sprzęt wodny wypożyczany latem lub akcesoria narciarskie wykorzystywane zimą – są używane w przedsiębiorstwach tylko w określonym sezonie. Sezonowe środki trwałe podlegają amortyzacji według innych reguł, niż te wykorzystywane przez cały rok. Czytaj dalej »
Samochód osobowy to w wielu firmach najczęściej wykorzystywany pojazd. Warto wiedzieć, jak wygląda definicja samochodu osobowego dla celów podatkowych – pozwoli to bez kłopotu rozliczać np. wydatki związane z użytkowaniem auta. Czytaj dalej »
Przepisy podatkowe obowiązujące przedsiębiorców mówią jednoznacznie, że wszystkie czynności mające bezpośredni wpływ na stan firmowego majątku do właściwego jego rozliczenia muszą zostać udokumentowane w taki sposób, by zapewnić rozliczenia podatkowe odpowiadające stanowi faktycznemu. Czytaj dalej »
Zwrot zakupionych towarów lub materiałów to częste działanie w wielu przedsiębiorstwach – zamiast czekać, aż nadmiar danego towaru/ materiału sprzeda się lub zostanie zużyty, firma po prostu oddaje go sprzedawcy i w ten sposób uwalnia gotówkę. Czytaj dalej »
W wielu firmach na porządku dziennym bywa wystawianie faktur przed faktycznym dokonaniem transakcji. Czasem zdarza się jednak, że klient rezygnuje z towaru/usługi i odsyła fakturę sprzedawcy. Problemem staje się wówczas kwestia anulowania takiego dokumentu. Czytaj dalej »
Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza początkujących, zastanawia się, jakich formalności muszą dopełnić, by otrzymywać należny firmie zwrot PIT na rachunek bankowy. Okazuje się jednak, że nie wymaga to żadnych działań. Czytaj dalej »
Dla wielu przedsiębiorców niezbędnym elementem wyposażenia firmy jest samochód ciężarowy. Radzimy, jak rozliczać w kosztach uzyskania przychodu wydatki związane z eksploatacją takiego pojazdu. Czytaj dalej »