Usługi kształcenia kierowców, które wykonują szkoły nauki jazdy w myśl przepisów nie podlegają obowiązkowi podatkowemu z tytułu VAT ze względu na fakt, że szkolenia na kierowców służą podniesieniu kwalifikacji zawodowych osób ubiegających się o prawo jazdy. Czytaj dalej »
Możliwość zwrotu uszkodzonego towaru jest prawem każdego klienta. Może on wówczas żądać jego naprawy, wymiany lub zwrotu zapłaconych pieniędzy. Dla sprzedawcy zwrot taki oznacza konieczność korekty w księdze przychodów i rozchodów. Czytaj dalej »
Niekiedy zdarza się sytuacja, że przedsiębiorca chce przekazać część samochodu będącego środkiem trwałym firmy w formie darowizny, np. członkowi rodziny. Jest to możliwe, ale wpływa na wartość auta jako środka trwałego. Czytaj dalej »
Jeśli szukasz innej od pracy na etacie formy zarobkowania, warto zastanowić się nad prowadzeniem jednoosobowej firmy.
Jest to obecnie najczęściej spotykana w Polsce prawna forma działalności. Ma ona szereg zalet zwłaszcza dla tych osób, które nie dysponują sporym kapitałem a mają dobry pomysł na biznes. Czytaj dalej »
Wiele osób przed założeniem firmy lub już w trakcie jej prowadzenia rozważa rozpoczęcie korzystania z usług biura rachunkowego. Dzieje się to nie tyle przez niewiedzę na temat tego jak prawidłowo rozliczać dochód z prowadzenia działalności ale z powodu krążącego mitu. Czytaj dalej »
Złożenie własnoręcznego podpisu na zeznaniu podatkowym warunkuje prawidłowość jego złożenia w urzędzie skarbowym. Ustawodawca daje jednak możliwość odejścia od tej reguły poprzez ustanowienie osoby pełnomocnika, który owe zeznanie będzie uprawniony podpisać w imieniu podatnika. Czytaj dalej »
Prowadzenie działalności gospodarczej wymusza nie jako na przedsiębiorcach posiadanie firmowego samochodu – pojazdu bez którego prowadzone działalności będzie albo niemożliwe albo w znaczący sposób utrudnione. Czytaj dalej »
Możliwość jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od samochodu zakupionego przez tzw. małego podatnika to duża korzyść dla tego typu przedsiębiorców. Niestety, nie dotyczy ona samochodów osobowych, a jedynie ciężarowych lub towarowych. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy dokonujący inwestycji w budynkach, w których prowadzona jest przez nich działalność lecz usytuowanych na gruncie cudzym nie mają możliwości jednorazowego (w całości) ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tego tytułu. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca dokonujący rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym poprzez ryczałt ewidencjonowany musi trzymać się sztywnych przepisów dotyczących tego właśnie modelu rozliczeń. Oznacza to ni mniej ni więcej jak tylko świadczenie usługi lub sprzedaż na rzecz innych podmiotów niż jego obecny lub też były pracodawca. Czytaj dalej »