Stad też jedyna szansa na dodatkową gotówkę to rodzina przedsiębiorcy. Od tych pieniędzy nie zapłaci również podatku dochodowego w wysokości 19% o ile spełni warunek: że środki zostaną pożyczone od osób zaliczanych przez przepisy do tzw. zerowej grupy podatkowej w której znajdują się:
- małżonek przedsiębiorcy,
- dzieci,
- rodzeństwo,
- rodzice,
- dziadkowie,
- wnuki,
- ojczym lub macocha.
Jeżeli przedsiębiorca otrzyma pieniądze przy pomocy przekazu pocztowego od otrzymanej sumy będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnej w wysokości 2% analogicznie w sytuacji kiedy nie zawiadomi fiskusa o jej przekroczeniu. Na złożenie deklaracji ujawniającej fakt zawarcia umowy pożyczki ma dwa tygodnie od momentu podpisania umowy.
Pieniądze można także pożyczyć od rodziny dalszej – tutaj jednak należy liczyć z mniejszymi limitami kwotowymi uprawniającymi do zwolnienia podatkowego i tak:
- kwota 5 000 zł w przypadku dalszej rodziny lub osób niespokrewnionych z pożyczkobiorcą, kiedy wsparcia udziela tylko jedna osoba,
- 25 000 zł wzwyż w przypadku większej liczby wierzycieli.
Ponadto na przedsiębiorcy ciąży również obowiązek złożenia w okresie do końca stycznia następnego roku deklaracji P{IT-8AR w której pobrana w ubiegłym roku zaliczka podatku zostanie wykazana. Jeżeli podatnik spóźni się ze złożenie w/w dokumentu i nie zawiadomi o tym fakcie fiskusa - urząd skarbowy nałoży nań karę grzywny a przedsiębiorca odpowie w myśl przepisów za wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe (w zależności od wysokości powstałej zaległości).