Działalność gospodarcza. Jak zacząć?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Jeśli szukasz innej od pracy na etacie formy zarobkowania, warto zastanowić się nad prowadzeniem jednoosobowej firmy.

Jest to obecnie najczęściej spotykana w Polsce prawna forma działalności. Ma ona szereg zalet zwłaszcza dla tych osób, które nie dysponują sporym kapitałem a mają dobry pomysł na biznes.

Prowadzenie jednoosobowej firmy różni się pod wieloma względami od pracy na etacie. Przede wszystkim działając jako przedsiębiorca nie musisz się przed nikim tłumaczyć, nikt nie organizuje Twojego czasu, nie mówi Ci kiedy możesz zrobić przerwę na lunch. Sam sobie jesteś sterem i okrętem. To oczywiście zaleta tylko dla samodzielnych i zaradnych, którzy umieją pozyskać klienta, sprzedać towar lub usługę.

Zdarza się bowiem tak, że mody człowiek zakłada firmę choć tak naprawdę nie ma pomysłu co tak naprawdę będzie oferować i jak zdobywać będzie klientów. Tak zdarza się dość często. Brak pomysłu i zapału do pracy często powoduje, że osoba taką firmę zawiesi lub wyrejestruje krótko po jej założeniu. W zasadzie trudno tu mówić o założeniu firmy - prędzej o dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Czas start!

Wzorem starszych pokoleń, aby założyć firmę, wielu początkujących przedsiębiorców udaje się do urzędu w swojej miejscowości aby dokonać wpisu do działalności gospodarczej. A przecież czasy się zmieniły.

Od kilku lat działa CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Na stronie firma.gov.pl można zrobić to o każdej porze, szybko i bez stania przy okienku.

Wchodząc na powyższą witrynę widać instrukcję postępowania, która pomoże Ci szybko zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Aby to zrobić należy wybrać jeden z trybów postępowania:
  • Zalogować się do CEIDG (musisz wcześniej dokonać rejestracji), wypełnić wniosek on-line i złożyć go elektronicznie (podpis elektroniczny).
  • Przygotować wniosek on-line (bez logowania się do CEIDG) i podpisać go w gminie (należy zapamiętać numerze wniosku).
  • Pobrać i złożyć wniosek papierowy w gminie. Gmina przekształci go na wniosek elektroniczny.
  • Przesłać wniosek listem poleconym do gminy. Wymagany jest podpis potwierdzony notarialnie.
Szczegółowy sposób jak dokonać rejestracji firmy znajdziesz na tej właśnie stronie. Jeśli wybrałeś już jedną z w/w opcji i dokonałeś wpis do rejestru działalności gospodarczej to czeka Cię jeszcze wizyta w US, ZUS-ie i GUS.

Ważna decyzja

Oczywiście zanim odwiedzisz te instytucje, ważne jest aby podjąć decyzję dotyczącą rodzaju prowadzonej księgowości. Od tego zależy ile będziesz miał czasu na zajęcie się swoim biznesem i jaką świadomość księgową będziesz mieć. Niestety często jest tak, że albo intensywnie działamy jako biznesmen i pojęcia nie mamy o księgowości albo tak pochłania nas księgowość, że nie dbamy o swój mały biznes. Na szczęście i wśród poniższych opcji jest rozwiązanie tego problemu.

Do wyboru jest:
  • samodzielne prowadzenie księgowości - nic Cię to nie kosztuje (prócz nerwów i straconego czasu)
  • zlecenie takiej usługi firmie zewnętrznej (wydatek od 150 do 500 zł netto miesięcznie)
  • rozliczanie się samodzielnie ale przy pomocy odpowiedniej aplikacji (koszt ok 16 zł miesięcznie)

Księgowość w Polsce od kuchni

Mimo, że wg różnych źródeł połowę przedsiębiorców w Polsce rozlicza się samodzielnie stanowczo odradzam takie rozwiązanie. Jedyna jego zaleta to (pozorny) brak kosztów. Część osób podejmuje taką decyzję, gdyż koszty prowadzenia działalności są zbyt duże w stosunku do uzyskiwanych (w początkowym okresie prowadzenia firmy) dochodów. Niestety zamiast prowadzić biznes, przedsiębiorca taki staje się księgowym swojej firmy.

Zauważyć wtedy można błędne koło. Właściciel nowo powstałej firmy z powodów finansowych postanawia samemu prowadzić księgowość. Z racji, że dokonywanie obliczeń bez narzędzi w postaci specjalnego oprogramowania jest kłopotliwe, spędza nad księgami wiele czasu i zapomina, że jest biznesmenem (a w zasadzie, że nim powinien być) a nie księgowym. W skutek decyzji, którą podjął na początku, firma nie przynosi dochodów (często przynosi straty). Im dłużej to trwa, tym trudnej (oczywiście z powodów finansowych) podjąć mu decyzję o zleceniu usług księgowych firmie zewnętrznej. Efekt? Nasz bohater zmuszony jest zakończyć prowadzoną działalność i wraca na etat. Niestety o podobnych historiach słyszy się dość często.

Jest rozwiązanie

Przyznać trzeba, że koszty prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe mogą być przyczyną bólu głowy. Płacenie ponad 200zł każdego miesiąca to wydatek, którego nie sposób nie zauważyć. Księgowość jednoosobowej firmy (często takiej, która nie zatrudnia pracowników) to dla księgowej przysłowiowa bułka z masłem. Dlaczego? Bo praktycznie każde biuro rachunkowe korzysta ze specjalnego oprogramowania. Praca księgowej ogranicza się tylko do "wrzucenia" faktur wystawianych przez jej klienta do tegoż programu i zajmuje niewiele czasu. Całą resztę (obliczenia podatku dochodowego, składek zus, podatku vat itp.) dokonuje program.

I tu pojawia się rozwiązanie dla osób, które nie chcą płacić haraczu księgowej a jednocześnie chcą mieć święty spokój. Księgowość on-line to idealne narzędzie dla każdego przedsiębiorcy, który chce sam rozliczać swoją firmę i jednocześnie nie stać w korkach dowożąc dokumenty do biura rachunkowego.

W programie do księgowości internetowej intaxo.pl prowadzenie firmy to łatwizna. Wystarczy, że oprócz wystawiania faktur vat (lub rachunków) wprowadzasz też koszty (czyli robisz to, co robiła by księgowa). Program sam na podstawie wprowadzonych danych wylicza podatek dochodowy, podatek vat, składki zus i wszystkie inne rzeczy, które robi księgowa (a w zasadzie program, z którego korzysta).

Odpowiedzialność biura rachunkowego

W Polsce istnieje przekonanie, że lepiej korzystać z usług biura rachunkowego, gdyż w razie kary nałożonej przez fiskusa, to biuro ją zapłaci a nie przedsiębiorca. Nic bardziej mylnego. Lobby księgowe skutecznie wbiło do głowy przedsiębiorcom, że biura rachunkowe za cokolwiek odpowiadają.

Zgodnie z obowiązującym prawem tylko i wyłącznie podatnik ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowe rozliczenie się z fiskusem. O rzekomej odpowiedzialności biura rachunkowego przeczytać możesz w artykule pt. "Odpowiedzialność karno-skarbowa w praktyce"

Jeśli mimo to masz wątpliwości czy księgowość on-line jest dobrym rozwiązaniem wypróbuj wersję demo.