Prowadzenie księgowości jest złem koniecznym związanym z każdą działalnością gospodarczą. Wystawianie faktur, rejestr kosztów i wyliczanie należnych danin to pracochłonne zajęcia. Ale przecież nie musi tak być. Czytaj dalej »
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy zapoznać się z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej a dokładnie z art. 2 tejże ustawy. Ustawodawca wyraźnie określił okoliczności, przy których założenie działalności gospodarczej jest niezbędne. Czytaj dalej »
Zakładanie firmy nie musi być bardzo trudne. Obowiązujące od 1 stycznia 2012 roku nowe przepisy Kodeksu Spółek Handlowych oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne, umożliwiają zarządzanie przedsiębiorstwem, na każdym jego etapie, prawie bez konieczności ruszania się z domu. Czytaj dalej »
Trybunał Konstytucyjny orzekł niedawno, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i stracą moc 30 listopada 2016 r. Czytaj dalej »
Właściciele firm bez znaczenia jak duże są to podmioty za każdym razem muszą brać pod uwagę przede wszystkim ryzyko, z jakim wiąże się prowadzenie biznesu w obecnych warunkach.
Niejednokrotnie zdarzyć się może sytuacja w której poniesione wydatki będą znacząco przekraczać zyski podlegające obowiązkowi podatkowemu. Czytaj dalej »
Decydując się na rejestrację działalności gospodarczej, musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór formy opodatkowania i ewidencji księgowej. Jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Czytaj dalej »
W 2016 r. przedsiębiorców czekają spore zmiany w zakresie działania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Mają one na celu uproszczenie zasad poprawiania i wykreślania wpisów w ewidencji. Czytaj dalej »
Od 1 stycznia 2014 przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT mogą, a niekiedy także muszą, dokumentować zawierane transakcje za pomocą faktur, a nie rachunków. W większości przypadków muszą oni umieszczać na fakturze informację o podstawie zwolnienia z VAT. Czytaj dalej »
Obowiązkowi podatkowemu podlegają wszyscy przedsiębiorcy. Nie wszyscy mogą jednakże zyskać na odliczeniach kosztów uzyskania przychodu. Taką możliwość mają jedynie czynni podatnicy VAT jak i zwolnieni z tego podatku. Czytaj dalej »
Zmiana firmowego adresu firmy powoduje u przedsiębiorców wiele sytuacji z których nie potrafią wybrnąć.
Każda owa sytuacja będzie rodzić wiele wątpliwości i pytań dotyczących między innymi tego, który urząd skarbowy będzie po zmianie firmowego adresu właściwym do rozliczeń podatku VAT oraz dochodowego oraz czy zmieni się numer rachunku na który będą dokonywane wpłaty czy też pozostanie ten sam. Czytaj dalej »