Opłaty i podatki w kosztach uzyskania przychodów

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Obowiązkowi podatkowemu podlegają wszyscy przedsiębiorcy. Nie wszyscy mogą jednakże zyskać na odliczeniach kosztów uzyskania przychodu. Taką możliwość mają jedynie czynni podatnicy VAT jak i zwolnieni z tego podatku.

Pomimo, że sytuacja w której zapłacenie jednego podatku skutkować będzie obniżeniem innego wydaje się absurdalna to jednak jest możliwa. Płatności z tytułu VAT w niektórych przypadkach spowodują, że podatnik zapłaci niższy podatek dochodowy. Jednym z takich właśnie jest możliwość odliczenia VAT – u od zakupów od VAT od sprzedaży. Kiedy jednak podatnik nie może z tej opcji skorzystać pozostaje mu inna, uprawniająca do zaliczenia zapłaconego VAT-u do kosztów uzyskania przychodu – zakup towarów w kwocie brutto.

Fakturowanie online

Załóż konto i wystawiaj faktury onlineZakładam konto


Operując na przykładach - tą metodę można zastosować gdy przedsiębiorca nabędzie samochód osobowy na cele firmowe, skorzysta z usług noclegowych i gastronomicznych w czasie trwania wyjazdu służbowego jak również wystawiona zostanie faktura VAT marża. Podobna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do podmiotów które nie mogą ani doliczać VAT-u ani go odliczać – podatnicy zwolnieni z VAT. Co może wydawać się dziwne – kosztem uzyskania przychodu mogą być też składki na ubezpieczenia społeczne obniżające podatek dochodowy oraz opłaty na fundusz pracy.

W kosztach uzyskania przychodu mogą znaleźć się również płatności z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego jeżeli służą bezpośrednio uzyskaniu dochodu przez przedsiębiorcę jak też podatek od nieruchomości. Koszt uzyskania przychodu może stanowić także opłata od czynności cywilno – prawnej np. kiedy przedsiębiorca zobowiązany jest do zapłaty 2% podatku od sprzedaży samochodu na podstawie umowy kupna – sprzedaży.