Kwota wolna od podatku niezgodna z konstytucją RP. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Trybunał Konstytucyjny orzekł niedawno, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i stracą moc 30 listopada 2016 r. Oznacza to, że od 1 grudnia 2016 r. przedsiębiorców mogą czekać w tej kwestii spore zmiany.

O zbadanie przepisów dotyczących konstytucyjności obecnej wysokości kwoty wolnej od podatku zwrócił się do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy te są niezgodne z konstytucją w zakresie, w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek gwarantującego co najmniej minimum egzystencji. Stracą one moc 30 listopada 2016 r.

Wystawianie faktur on-line

Zarejestruj się w intaxo.pl i wystawiaj faktury przez internetZakładam konto


Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że nowy rząd będzie musiał szybko rozpocząć prace nad ustaleniem nowej kwoty wolnej od podatku, aby zaczęła ona obowiązywać 1 grudnia 2016 r. Będzie to ze sobą niosło spore zmiany dla przedsiębiorców – kwota wolna od podatku jest bowiem dochodem, który nie powoduje obowiązku zapłacenia podatku dochodowego. Dopiero nadwyżka od tej wartości podlega opodatkowaniu podatkiem PIT. Kwota wolna od podatku jest jednak preferencją przeznaczoną tylko dla firm rozliczających się według skali podatkowej (18 lub 32%). Nie skorzysta z niej ryczałtowiec, przedsiębiorca rozliczający się liniowo lub za pomocą karty podatkowej.