Księgowość online. Moda czy zdrowy rozsądek?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Prowadzenie księgowości jest złem koniecznym związanym z każdą działalnością gospodarczą. Wystawianie faktur, rejestr kosztów i wyliczanie należnych danin to pracochłonne zajęcia. Ale przecież nie musi tak być.

Formy księgowości mogą być różne w zależności od struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa oraz skali jego działania lecz niezmiennie księgowość łączy się z dodatkową pracą przedsiębiorcy wymuszoną przez konieczność dostosowania się do przepisów podatkowych. Cześć zadań można powierzyć oczywiście specjalistom z biura rachunkowego lub zatrudnić księgowych lecz jest to zwykle rozwiązanie kosztowne.

Fakturowanie online

Załóż konto i wystawiaj faktury onlineZakładam konto


Warto jest jednak wykorzystać księgowość online. Narzędzie oferowane przez intaxo.pl nie ograniczają się tylko do sztandarowego dla tego portalu fakturowania ale także bardzo mocno zahaczają o księgowość. Jest to naturalna kolej rzeczy – księgowość w końcu jest oparta o faktury.

Przedsiębiorczość w Polsce

Każdego dnia w Polsce powstaje około tysiąc nowych firm (w roku 2010 wg raportu opublikowanego przez Ministerstwo Gospodarki liczba nowo zarejestrowanych podmiotów w systemie REGON wyniosła 402 tys. i było to najwięcej w bieżącym dziesięcioleciu). Większość to mikroprzedsiębiorstwa, z których duża część to jednoosobowa działalność gospodarcza. Część powstaje z konieczności - dotychczasowy pracownik etatowy dostaje wypowiedzenie i z racji dużego bezrobocia nie jest w stanie znaleźć godnie opłacanej posady. Często jest też tak, że dotychczasowy pracodawca, chcąc przenieś koszty pracy (głównie składki ZUS) na pracownika, wymusza na nim rozpoczęcie działalności i działanie jako podwykonawca. Jest też dużo osób, które po przepracowaniu wielu lat jako pracownik najemny postanawia skończyć z tą formą zarobkowania. Udaje się więc do Urzędu Gminy i zakłada firmę (coraz więcej osób robi to poprzez internet).

Oczywiście świat nie jest taki różowy. Zarejestrować firmę to jedno, utrzymać się na rynku i godnie zarabiać to już inna bajka.

Mikroprzedsiębiorstwo i mikro zarobki

Większość nowo powstałych firm to nie wielkie koncerny. Mikro przedsiębiorstwa często nie zatrudniają pracowników lub zatrudniają ich bardzo mało. Takich firm jest też najwięcej a z tego rodzi się kolejny problem - zarobki.

Duża liczba tego typu firm zaczyna działać na rynku bez dużego kapitału. Często całym ich kapitałem jest biurko w domu i stary komputer z dostępem do internetu. Aby zaistnieć nawet z najlepszym produktem potrzebna jest siła przebicia. Tu wyłania się potrzeba reklamowania i to intensywnego. Bez tego ani rusz. Pieniądz robi pieniądz i albo zaczniemy agresywnie się promować gdzie się tylko da, albo firma będzie funkcjonować na granicy opłacalności. Często jest też tak, że pieniądze, które można by było przeznaczyć na reklamę, musimy wydać na usługi księgowej. W większości przypadków jest to kwota ponad 200zł netto miesięcznie.

A można przecież taniej

Jak grzyby po deszczy w sieci pojawiają się aplikacje do wystawiania faktur. Producenci, chcąc zaistnieć na rynku oferują przeróżne promocje, często nawet swoje programy do fakturowania oferują za darmo. Jak komuś szkoda pieniędzy na taki program, może pobrać formularz do faktur vat w Excel'u i w nim wystawiać faktury. Takie rozwiązanie gwarantuje z czasem niezłe zamieszanie w dokumentach firmy ale cóż... chcącemu nie dzieje się krzywda.

Inną sprawą jest profesjonalne oprogramowanie księgowe. Większość tego typu programów jest szalenie droga i tak rozbudowana, że drobny przedsiębiorca nie jest w stanie z niego korzystać - te wykorzystywane jest głównie przez biura rachunkowe.

Gdy chcemy prowadzić księgowość sami nie mając wiedzy księgowej, warto zapoznać się z ofertą aplikacji intaxo.pl - księgowość za jedyne 27 zł miesięcznie. Dla mikro przedsiębiorstwa oszczędzanie każdego miesiąca około 200zł to nie lada marzenie. Po roku korzystania z księgowości intaxo.pl oszczędzamy ponad 2000zł. W dodatku, siłą rzeczy jesteśmy w stanie nauczyć się i rozumieć, jak rozliczać sami firmę.

Co ciekawe, nie wymaga to uczenia się przepisów. Wystarczy, że wystawiasz faktury kontrahentom i wpisujesz do programu poniesione koszta. Program na podstawie tych danych wyliczy kwoty podatku do zapłaty, wygeneruje wszelkie potrzebne deklaracje tj. PIT, VAT i ZUS, powiadomi o terminach opłacenia składek. Dodatkowo do dyspozycji mamy możliwość generowania wykresów sprzedaży i poniesionych kosztów.