W przypadku zakupu firmowego samochodu o niskiej wartości – poniżej 3500 zł – istnieją dwie możliwości: wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych oraz poddanie go amortyzacji lub zaliczenie wydatków na zakup takiego auta bezpośrednio do kosztów firmy. Czytaj dalej »
Technologia SaaS – czyli Software as a Service (oprogramowanie jako chmura) – jest coraz częściej wybierana przez właścicieli firm do pomocy w codziennym prowadzeniu działalności. Jest ona udostępniania użytkownikom za pomocą Internetu, dzięki czemu nie ma konieczności instalowania jakichkolwiek programów na komputerze. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży usług bądź towarów osobom prywatnym nie prowadzących firmy zobowiązany jest przez przepisy podatkowe do instalacji kasy fiskalnej. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach taki obowiązek musi spełnić. Czytaj dalej »
Zwykle, aby przedsiębiorca mógł zaliczyć ponoszone przez siebie wydatki do kosztów uzyskania przychodów musi posiadać stosowny dokument stwierdzający fakt powstania tych kosztów tj. fakturę
Niektóre wydatki da się jednak udokumentować inną formą – chociażby poprzez potwierdzenie wykonania przelewu. Czytaj dalej »
Zwrot zakupionego wcześniej przez klienta towaru wymusza na sprzedającym konieczność wystawienia faktury korygującej. Ta zaś musi zostać ujęta w specjalnej ewidencji.
W przypadku zwrotu towaru, którego sprzedaż została udokumentowana fakturą, przedsiębiorca ma obowiązek wystawić tzw. Czytaj dalej »
Jak mawiał Beniamin Franklin, pewne w życiu są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Choć jedno i drugie jest nie uniknione, to w przypadku podatków warto pamiętać, że wybór odpowiedniej formy może znacznie je ograniczyć. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca w czasie prowadzenia działalności gospodarczej ma prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych środków transportu będących jego własnością.
Może czynić to także gdy jest współwłaścicielem pojazdu – mówią o tym przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – zawarcie małżeństwa powoduje powstanie współwłasności o ile nie została sporządzona rozdzielność majątkowa. Czytaj dalej »
Obowiązek rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej ciąży na każdym przedsiębiorcy dokonującym transakcji z osobą fizyczną która nie prowadzi działalności gospodarczej jak również z rolnikami ryczałtowymi jeżeli obrót w roku minionym lub obecnym przekraczający kwotę 20 000 zł. Czytaj dalej »
Zwrot towaru oraz reklamacja to dwa najważniejsze prawa klienta dokonującego zakupów w sklepie internetowym. Czynności te mogą jednak sprawić sporo kłopotu sprzedającemu, który musi je odpowiednio zaksięgować. Czytaj dalej »
Prowadząc postępowanie egzekucyjne fiskus może zająć dużą część majątku przedsiębiorcy zalegającego z podatkiem. Aby rozpocząć postępowanie egzekucyjne wystarczy niekiedy upomnienie otrzymane przez zalegającą z podatkiem osobę. Czytaj dalej »