SaaS a tradycyjne rozwiązania

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Technologia SaaS – czyli Software as a Service (oprogramowanie jako chmura) – jest coraz częściej wybierana przez właścicieli firm do pomocy w codziennym prowadzeniu działalności. Jest ona udostępniania użytkownikom za pomocą Internetu, dzięki czemu nie ma konieczności instalowania jakichkolwiek programów na komputerze.

Technologia SaaS zapewnia stały dostęp do wszystkich potrzebnych podczas prowadzenia firmy aplikacji. Co ważne, większość z nich posiada wersje mobilne, więc można ich używać także za pomocą smartfonów czy tabletów. W przypadku tradycyjnego oprogramowania, da się z niego korzystać jedynie na komputerze, na którym zostało zainstalowane. Bardzo ogranicza to przedsiębiorców, którzy w zasadzie mogą pracować tylko w siedzibie firmy. Tymczasem dzięki SaaS wszelkie niezbędne aplikacje są praktycznie dostępne wszędzie tam, gdzie tylko znajduje się dostęp do Internetu.

Księgowość online

Zarejestruj się w intaxo.pl i prowadź księgowość swojej firmy samodzielnieZakładam konto


Tego typu rozwiązania to również duża oszczędność czasu i pieniędzy. Po pierwsze – wiele programów w technologii SaaS oferuje swoim użytkownikom darmowy okres próbny. Można więc przetestować kilka z nich i dopiero później wybrać ten najbardziej dogodny. Również odpłatność za platformy jest zdecydowanie niższa niż rachunki wystawiane co miesiąc przez firmy księgowe lub informatyczne. Najprostsze programy z podstawowymi funkcjami to koszt około kilkunastu złotych miesięcznie. Co więcej, technologia SaaS oferuje automatycznie pobieranie i instalowanie wszelkich aktualizacji, dzięki czemu w wielu firmach znacznie ogranicza się koszty pracy działu IT. W większości tego typu platform użytkownik ma również zagwarantowany dostęp do całodobowej bezpłatnej pomocy technicznej, co pozwala zaoszczędzić spore kwoty na usługach zewnętrznych informatyków.

Dużym plusem usług w technologii SaaS jest również łatwość obsługi, w odróżnieniu od tradycyjnego oprogramowania, dla obsługi którego są czasem niezbędne specjalistyczne szkolenia. Co równie ważne, firmy zajmujące się dostarczaniem technologii SaaS w momencie wykupienia abonamentu gwarantują bezpieczeństwo i ochronę wprowadzanych do danego programu danych (np. przed atakami hakerów oraz tworząc na bieżąco zapasowe kopie dokumentów). Przedsiębiorca może również przekazać dane do logowania na danej platformie dowolnej liczbie pracowników, bez konieczności wgrywania na ich komputery kosztownych programów.

Technologia SaaS zapewnia dostęp do wielu usług w jednym miejscu bez konieczności zakupu i instalacji kilkunastu zwykłych programów. Mogą to być systemy analityczne, systemy ds. relacji z klientami (CRM), systemy zarządzania pocztą, usługi finansowe i księgowe, a nawet podstawowe aplikacje biurowe (edytory tekstu, programy do tworzenia prezentacji, arkusze kalkulacyjne). Dzięki temu, każdy przedsiębiorca może ograniczyć koszty związane z wydatkami na utrzymanie systemów IT w firmie, a także znacznie ułatwić sobie codzienną pracę.