Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy i jego utrata

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży usług bądź towarów osobom prywatnym nie prowadzących firmy zobowiązany jest przez przepisy podatkowe do instalacji kasy fiskalnej. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach taki obowiązek musi spełnić.

To, czy instalacja urządzenia rejestrującego sprzedaż będzie konieczna zależy przede wszystkim od rodzaju działalności jaki prowadzi firma, od tego, czy nie przysługuje jej zwolnienie oraz od limitu 20000 zł brutto rocznie. Odnosząc się do rodzaju działalności obowiązkowi instalacji kasy od pierwszego dnia działalności podlegają firmy sprzedające nośniki danych np.: płyty CD, DVD, taśmy magnetyczne, dyskietki, karty pamięci . Brak zwolnienia w tym przypadku dotyczy także przedsiębiorstw tworzących oprogramowanie bez licencji oraz z licencją.

Fakturowanie online

Załóż konto i wystawiaj faktury onlineZakładam konto


Obowiązek do zastosowania kasy spoczywa także na przedsiębiorcach zajmujących się sprzedażą sprzętu elektronicznego (telewizorów, aparatów fotograficznych, sprzętu telekomunikacyjnego). Do tej grupy zaliczają się również sprzedawcy części samochodowych, producentów i sprzedawców wyrobów zawierających tytoń, produktów alkoholowych zawierających 1,2% czystego alkoholu (także będących mieszanką piwa oraz alkoholu o zawartości 0,5%).

To samo dotyczy osób które dotychczas prowadziły sprzedaż zwolnioną lecz decydują się na tą która odgórnie narzuca obowiązek jej zastosowania – tutaj również kasa musi być zastosowana od pierwszego dnia – jeżeli nie zostanie zainstalowana przedsiębiorca do czasu jej instalacji musi wstrzymać się ze sprzedażą.

Przypadki opisane powyżej nie mają jednak zastosowania w odniesieniu do obrotu – firma przekraczająca kwotę limitu (20 000 zł) nie jest obwiązana do używania kasy z chwilą przekroczenia limitu – na rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży ma bowiem dwa (poczynając od ostatniego dnia miesiąca który ma miejscu po

miesiącu w którym limit został przekroczony) lub trzy miesiące (jeżeli obowiązek powstał 1 dnia miesiąca). Nie oznacza to jednak, że owej sprzedaży nie musi poddawać ewidencji – musi ją prowadzić choćby z konieczność obliczenia zarówno limitu uprawniającego do zwolnienia jak też zabezpieczenia się w razie kontroli skarbowej.