W każdej firmie może zdarzyć się sytuacja, że przedsiębiorca zwraca zakupiony na potrzeby firmy środek trwały, np. komputer, który okazał się niesprawny. Sporo wątpliwości może budzić jednak kwestia ewentualnej korekty odpisów amortyzacyjnych. Czytaj dalej »
Lada dzień rozpocznie się nowy rok akademicki. Wielu przedsiębiorców rozważa więc plany dokształcenia się lub wysłania na studia swoich pracowników. Pomocą w podjęciu tej decyzji może być możliwość wliczenia – przeważnie dość wysokiego – czesnego za studia w koszty uzyskania przychodów. Czytaj dalej »
Firmowe auto, tak jak samochód prywatny, może ulec wypadkowi. W świetle obowiązkowego dla wszystkich pojazdów ubezpieczenia OC, jeśli dojdzie do kolizji, przedsiębiorca otrzymuje odpowiednie odszkodowanie. Czytaj dalej »
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obrót złotem inwestycyjnym jest czynnością zwolnioną z podatku VAT. Mimo to, należy prowadzić taką ewidencję sprzedaży złota, która pozwala zidentyfikować jego nabywców. Czytaj dalej »
Zgodnie z przepisami, każdy przedsiębiorca ma obowiązek odpowiedniego przechowywania źródłowych dokumentów księgowych związanych z prowadzoną działalnością. Choć ustawodawca zaznaczył, że okres ich przechowywania ma wynosić 5 lat, to w praktyce jest to nawet 6 lat. Czytaj dalej »
Każdy przedsiębiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych nawet w okresie, gdy jego firma nie osiąga przychodów – chyba, że nieosiąganie przychodów jest związane z urzędowym zawieszeniem prowadzonej działalności. Czytaj dalej »
Księgowość online (internetowa) robi ostatnio zawrotną karierę wśród przedsiębiorców, zwłaszcza tych młodych. Nic w tym dziwnego, gdyż oprogramowanie do księgowości dostępne poprzez przeglądarkę internetową to znaczne ułatwienie dla tych, którzy wolą sami się rozliczać. Czytaj dalej »
W dobie Internetu coraz popularniejszy staje się elektroniczny zakup różnego rodzaju biletów, np. kolejowych lub lotniczych. Często postępują tak również przedsiębiorcy. Problemem może się stać jednak odpowiednie zaksięgowanie takiej transakcji w KPiR. Czytaj dalej »
Przedsiębiorstwom posiadającym status małego podatnika oraz osobom, które dopiero zaczynają prowadzenie firmy przysługuje możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych w ramach pomocy de minimis. Czytaj dalej »
Zakup kasy fiskalnej może być nie lada obciążeniem finansowym dla firmy, zwłaszcza początkującej. Średni koszt kasy fiskalnej to około 1 tys. zł, choć są urządzenia, które kosztują nawet 3 tys. Czytaj dalej »