Podatek liniowy - czy to się opłaca?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Większość właścicieli firm, szczególnie tych małych, rozlicza podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Jednak nie zawsze taki sposób rozliczana się z fiskusem jest opłacalny. Okazuje się, że w niektórych przypadkach lepszą alternatywą jest podatek liniowy.

Główną różnicą pomiędzy rozliczaniem się na zasadach ogólnych a podatkiem liniowym to stawka podatku. Przy podatku liniowym jest ona stała i wynosi 19% dochodu. Jednak przy podatku progresywnym zależy od osiągniętego dochodu. I tak do kwoty 85528 zł podatek wynosi 18% natomiast powyżej tej kwoty to aż 32%.

Podatek liniowy jest zatem opłacalny dla tych przedsiębiorców, którzy zarabiają powyżej 85528zł. W przeciwnym wypadku lepiej rozliczać się na zasadach ogólnych.

Zapomnij o ulgach

Podatek liniowy ogranicza wszelkiego rodzaju ulgi, z których można korzystać rozliczając się na zasadach ogólnych. Przedsiębiorca, którego źródłem utrzymania jest tylko działalność gospodarcza nie może skorzystać z wielu ulg podatkowych oraz rozliczać się ze współmałżonkiem. Jeśli jednak właściciel firmy korzystający z podatku liniowego pracuje dodatkowo na etacie może korzystać z ulg. Warunkiem jest złożenie dwóch różnych zeznań rocznych. Dla działalności gospodarczej to PIT-36L natomiast dochód z etatu rozliczamy składając PIT-37. Nadal jednak nie ma on możliwości rozliczania się z współmałżonkiem.

Rzecz najważniejsza

Osoby chcące korzystać z podatku liniowego muszą pamiętać, że w ich przypadku brak jest kwoty wolnej od podatku. W roku 2013 wynosiła ona 3091 zł. To bardzo istotna kwestia zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Kolejnym ograniczeniem przy zastosowaniu podatku liniowego jest brak możliwości skorzystania z niego przez osoby, które zrezygnowały z etatu i przeszły na samozatrudnienie aby wykonywać pracę na rzecz dotychczasowego pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że ograniczenie to dotyczy tylko pierwszego roku prowadzenia firmy.

Liniowy ma swoje zalety

Dla przedsiębiorców, których roczny dochód jest wyższy od 85528 zł opłacalny jest podatek liniowy. Jednolita stawka 19% zamiast 32% to duża oszczędność. Powyżej w/w kwoty nie ma znaczenia dochód firmy - zawsze zapłacimy tylko 19% podatku dochodowego.

Sam podatek liniowy jest stosunkowo prosty w obliczeniu. Brak tutaj progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku, które często komplikują wyliczenie podatku przy zasadach ogólnych. Na atrakcyjność podatku liniowego wpływa też fakt, iż obniżać można podstawę opodatkowania poprzez koszty uzyskania przychodu.

Kiedy i jak zmienić formę opodatkowania?

Przedsiębiorca może zacząć korzystać z podatku liniowego już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych mogą przejść na podatek liniowy w trakcie prowadzenia działalności. Pamiętać należy jednak, że taka zmiana może być dokonywana tylko raz w roku i to do 20 stycznia. Aby skorzystać z podatku liniowego musimy złożyć w urzędzie miasta prawidłowo wypełniony formularz CEIDG-1, który zostanie dostarczony do urzędu skarbowego zgodnego z miejscem zamieszkania przedsiębiorcy.