Utylizacja towarów zwolniona z VAT

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Pozbycie się z firmy towarów, które utraciły swą wartość użytkową w wyniku niemożności dokonania ich wcześniejszej sprzedaży tak naprawdę nie niesie za sobą jedynie straty czasu oraz pieniędzy.

Przedsiębiorca może zaoszczędzić w takim przypadku na podatkach przekazując towary do utylizacji. Zgodnie z przepisem mówiącym, że utylizacja nie stanowi podlegającej opodatkowaniu VAT-em odpłatnej dostawy towarów, gdyż nie ma tu miejsca przeniesienia prawa do rozporządzania jako właściciel. Tym samym nie będzie ona podlegającą świadczeniu usług obciążonych VAT. Stąd też przekazanie firmie zajmującej się utylizacją towarów nie będzie nosić znamion czynności podlegającej obowiązkowi podatkowemu.

Przedsiębiorca nie może bowiem przeznaczyć bowiem produktów do dalszej odsprzedaży a tym samym przeznaczyć ich na cele sprzedażowe. Poddając jednak towar utylizacji trzeba pamiętać także o aspekcie nie otrzymania faktury za tą czynność . Jedynym sposobem jej udokumentowania będzie sporządzony przez sprzedawcę protokół opisujący zarówno ilość towaru poddanego procesowi utylizacji jak też jego nazwę, natomiast obowiązkiem firmy utylizacyjnej jest przekazanie do rąk przedsiębiorcy stosownego dokumentu potwierdzającego wykonanie na jego zlecenie owej czynności.

Działanie takie ze strony przedsiębiorcy nie wymaga równocześnie dokonywania korekty podatku gdyż utylizowany produkt nie został przez niego nabyty w tym celu lecz w celu dalszej odsprzedaży.