Raport BIK - co to takiego?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Każdy przedsiębiorca, który planuje zaciągnąć firmowy kredyt lub stara się o kartę kredytową, powinien sprawdzić, jakie informacje na jego temat zebrało Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK. Dwa razy do roku można wnioskować o wydanie przez BIK darmowego raportu na nasz temat.

Biuro Informacji Kredytowej – czyli BIK – to instytucja utworzona przez działające na polskim rynku banki oraz SKOK-i. Głównym zadaniem tej instytucji jest zbieranie informacji o zobowiązaniach bankowych klientów (kredyty, pożyczki, zakupy ratalne, karty kredytowe), historii spłacania, ewentualnych poręczeniach kredytów innych osób itp.

Księgowość online

Załóż konto i prowadź KPiR onlineZakładam konto


BIK jest instytucją niezbędną zwłaszcza dla banków, które przed udzieleniem kredytu danemu klientowi, mogą sprawdzić jego historię kredytową, to czy terminowo spłacał dotychczasowe zobowiązania, ile zapytań kredytowych składał, ile pożyczek aktualnie posiada, jaka jest łączna wysokość rat itd. Dzięki temu bank wylicza zdolność kredytową danego klienta oraz sprawdza jego ogólną wiarygodność.

Warto wiedzieć, że każdy z nas ma wgląd w gromadzone przez BIK dane. Co sześć miesięcy możemy zamówić podstawowy, bezpłatny raport zawierające informacje udostępnianie na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych. Bardziej szczegółowe raporty, zawierające pełny obraz historii kredytowej klienta oraz tzw. scoring, czyli punktową ocenę wiarygodności kredytowej są płatne i kosztują (w zależności od języka, w którym są stworzone i sposobu dostarczenia) od około 30 do 50 zł. Wiedza to bywa przydatna, jeśli planujemy w najbliższym czasie starać się o kredyt, zarówno firmowy, jak również na cele prywatne.