W jaki sposób dofinansować firmę

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Wiele osób, które chcą założyć własną firmę albo już ją prowadzą, boryka się z problemem braku funduszy czy na rozkręcenie działalności, czy też na jej rozwój oraz inwestycje. Nie każdy dysponuje przecież wolną gotówką, którą bez wahania może przeznaczyć na dofinansowanie firmy. Na szczęście w tym celu można skorzystać z krajowych i unijnych dotacji, preferencyjnych kredytów i pożyczek albo specjalnych programów.

Najprostszym sposobem na dofinansowanie firmy dla tych, którzy dopiero planują ją założyć, jest bezzwrotna dotacja z urzędu pracy. Może ona wynieść maksymalnie 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia w minionym kwartale, co w praktyce oznacza, że oscyluje wokół 20 tys. zł. Osoba, która stara się o taką formę pomocy, musi mieć status bezrobotnego oraz przez ostatni rok nie mogła prowadzić działalności. Aby otrzymać dotację, wystarczy wypełnić wniosek, który znajduje się na stronie internetowej urzędu pracy. Firma, która już ją dostanie, musi się utrzymać na rynku co najmniej przez rok. Pieniądze można przeznaczyć np. na wynajem i adaptację biura, zakup komputera, maszyn itp.

Księgowość online

Załóż konto i prowadź KPiR onlineZakładam konto


Wsparcie dla start-up’ów – w formie preferencyjnie oprocentowanych pożyczek lub poręczenia kredytów bankowych – oferuje inicjatywa Jeremie. Od razu warto jednak podkreślić, że działa ona tylko na terenie sześciu województw: mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Z inicjatywy mogą skorzystać firmy zatrudniające od 1 do 250 pracowników, których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro, nie posiadające zdolności kredytowej ani środków finansowych na realizację zaplanowanych inwestycji. Kwota pożyczki może wynieść – w zależności od województwa – nawet kilkaset tysięcy złotych.

Wiele przeróżnych dotacji i dofinansowań dla firm oferowała i nadal oferuje Unia Europejska w ramach poszczególnych programów operacyjnych. W trakcie poprzedniej unijnej perspektywy budżetowej (lata 2007-2013) można było otrzymać do 40 tys. zł na założenie firmy, do 300 tys. zł dla mikroprzedsiębiorstw na wsiach i w małych miasteczkach, do 500 tys. dla rolników z własną firmą lub do 560 tys. dla osób z pomysłem na e-biznes. Podobne wsparcie przedsiębiorstwa mogą również otrzymać w bieżącej perspektywie budżetowej (lata 2014-2020), ale na dobre rozkręci się ono dopiero pod koniec 2015 r. Dokładnych informacji dotyczących oferowanych dotacji należy szukać na stronach internetowych poszczególnych programów oraz w urzędach marszałkowskich, ponieważ to one odpowiadają za dystrybucję środków unijnych w danych województwach. Warto też wiedzieć, że otrzymanie takiego wsparcia jest czasochłonne, wymaga przygotowania szeregu dokumentów, a wykorzystanie pieniędzy z dotacji jest szczegółowo kontrolowane.

Przedsiębiorca, który musi dofinansować firmę, może także udać się do komercyjnego banku po kredyt obrotowy, inwestycyjny czy w rachunku bieżącym. Od razu należy jednak uprzedzić, że kłopot z uzyskaniem tego typu wsparcia będą miały start-upy oraz firmy nie posiadające żadnych zabezpieczeń, np. w gotówce czy środkach trwałych. A jeśli już uda się taki kredyt dostać, oczywiście trzeba pamiętać, że do banku oddamy o wiele więcej, niż pożyczyliśmy.