Jak wybrać adres firmy?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Zakładając działalność gospodarczą zadajemy sobie pytanie gdzie będzie siedziba naszej firmy. Warto wziąć pod uwagę, że ma to znaczenie nie tylko dla nas i naszych klientów ale również dla Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym należy pamiętać wybierając adres dla firmy?

Przede wszystkim należy ustalić czy adres firmy będzie w miejscu gdzie będziemy wynajmować lokal użytkowy w którym będzie faktycznie prowadzona działalność usługowa i przyjmowanie klientów. Jeśli tak należy wówczas mieć umowę najmu.

Jeżeli w prowadzonej działalności nie ma konieczności korzystać z lokalu, biura i jego powierzchni wówczas warto rozważyć tak zwane wirtualne biuro, adres firmy w e-siedzibie czy biurze na godziny. Koszt takiej usługi ze skrytką pocztową jest z pewnością niższy niż wynajmowanie większej powierzchni lokalu użytkowego. Jeżeli działalność będzie rejestrowana w mieszaniu do którego nie ma prawa własności, należy uzyskać pozwolenie właściciel lokalu na zarejestrowanie w nim firmy. Bowiem zmiana statusu lokalu z mieszkalnego na użytkowy powoduje zwiększenie stawki podatku od nieruchomości nawet o kilkadziesiąt razy większe. Należy pamiętać, że dla urzędów m.in. urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ważne jest miejsce faktycznego wykonywania działalności gospodarczej.

Program do fakturowania online

Załóż konto i wystawiaj za darmo fakturyZakładam konto


Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się prowadzić firmę w mieszkaniu może rozliczać koszty związane z tym lokalem, ale tylko z części ustalonego metrażu na jakim prowadzi swoją działalność. Najczęściej stawka ta nie przekracza 30% powierzchni lokalu. I wówczas proporcjonalnie zalicza w koszty czynsz i media. Jeżeli natomiast korzysta z lokalu użytkowego w 100% wówczas w całości rozlicza koszty lokalu.

Gdy już mamy ustalone miejsce lub miejsca siedziby i wykonywania działalności gospodarczej wówczas udajemy się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i na wniosku CEIDG-1 podajemy takie informacje jak: miejsce zamieszkania, zameldowania, główne miejsce wykonywania działalności gospodarczej, adres do doręczeń, adres dodatkowego miejsca wykonywania działalności, adres przechowywania dokumentacji rachunkowej. Ilość miejsc prowadzenia działalności gospodarczej jest dowolna. Jeżeli ilość dodatkowych miejsc firmy nie zmieści się w formularzu, wówczas można skorzystać z załącznika CEIDG-MW.

Większa ilość adresów ma również wpływ dla ustalenia przynależności pod względem podatku VAT. Dla podatku dochodowego nie ma to znaczenia, gdyż rozlicza się go zgodnie z miejscem zamieszkania.