Prowadząc działalność gospodarczą na przedsiębiorcy spoczywa wiele obowiązków które nie rzadko powodować będą rozliczne trudności z utrzymaniem płynności finansowej jego firmy i to zarówno ze względu na mniejsze dochody z działalności operacyjnej lecz także wydatki związane stricte z zobowiązaniami wobec urzędu skarbowego jak i ZUS. Czytaj dalej »
Wykorzystując w firmie pojazdy, które nie są zaliczane do majątku trwałego przedsiębiorstwa tj. pochodzące z wynajmu, przedsiębiorca ma możliwość wrzucenia ich w koszty firmy lecz tylko w określonym stopniu. Czytaj dalej »
Wynikające z przepisów kodeksu pracy obowiązki pracownicze nie zawsze są jednak przez osoby te przestrzegane – zwolnienie lekarskie oraz pojęcie pracy zarobkowej na mocy umów cywilnoprawnych czyli umowy o dzieło czy umowy zlecenia jest w Polsce można by powiedzieć na porządku dziennym. Czytaj dalej »
Jeżeli przedsiębiorca zakupi lokal mieszkalny, który będzie wykorzystywany na potrzeby firmy, może wpisać go do ewidencji środków trwałych, a także poddać amortyzacji.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mianem budynku mieszkalnego określa się obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana w celach mieszkaniowych. Czytaj dalej »
Zakup klimatyzacji do firmowego auta, jej instalacja włącznie z użytkowaniem a także serwis mogą stać się podstawą do obniżenia podatku dzięki włączeniu do kosztu uzyskania przychodu. Warunkiem odliczeń jest to by jej użytkowanie wiązało się bezpośrednio z funkcjonowaniem firmy. Czytaj dalej »
Ogłoszenie przez pracodawcę niewypłacalności to dla pracownika bardzo trudne chwile – nie otrzyma on bowiem należnego m u wynagrodzenia w wyznaczonym terminie. Pracownik ma jednak na to szansę gdyż jego interesy chroni prawo. Czytaj dalej »
Wyłudzenie zasiłku chorobowego przez pracownika wiąże się dla niego z niemałymi konsekwencjami – musi on liczyć się bowiem z widmem kontroli urzędników ZUS, którzy mogą sprawdzić czy rzeczywiście wystąpiła zasadność wypłaty świadczenia. Czytaj dalej »
Przepisy Prawa Ubezpieczeń Społecznych dopuszczają, aby dziecko prowadzące działalność gospodarczą mogło zatrudnić swoich rodziców.
Co więcej – dzięki temu właściciel przedsiębiorstwa zyskuje podwójnie – zatrudnia pracownika solidnego, który będzie wywiązywał się wzorowo ze swych obowiązków jak też poprzez takie działanie może obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Czytaj dalej »
Działalność fotograficzna niesie dla wykonujących ją osób określone obowiązki podatkowe. Nie każdy przedsiębiorca prowadzący tego typu działalność będzie mieć możliwość skorzystania z rozliczeń podatku w formie zryczałtowanej. Czytaj dalej »
W Polsce wiele osób pracuje na umowę zlecenie. Niestety tego typu umowy nie podlegają opłacie składek do ZUSu a co za tym idzie nie wpływają na czas naszej pracy liczony do emerytury. Praca na umowę zlecenie daje nam tylko korzyści w chwili obecnej, jakimi są dochody uzyskane z wykonywania tej pracy. Czytaj dalej »