W wielu firmach zdarza się sytuacja, że przedsiębiorca przypadkowo odnajduje fakturę kosztową, podczas gdy podatek VAT za okres, którego dokument dotyczy, został już opłacony. Taką fakturę można jednak zaksięgować. Czytaj dalej »
Wystawiania faktur oraz ich wysyłka do kontrahentów w formie tradycyjnej (listownej) powoli odchodzi w zapomnienie – można te czynności wykonać znacznie prościej i szybciej zachowując jednocześnie bezpieczeństwo oraz poprawną formę wymaganą przepisami prawa podatkowego poprzez fakturę elektroniczną. Czytaj dalej »
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że praktycznie za każdym razem wykonując różnorakie transakcje stajemy się jedną ze stron umowy.
Doskonale obrazującym to przykładem jest oczywiście dokonywanie codziennych zakupów w sklepie, zakup paliwa na stacji benzynowej czy też biletów komunikacji miejskiej. Czytaj dalej »
Wszczęcie przez fiskusa postępowania egzekucyjnego wobec podatnika nienależycie wywiązującego się ze zobowiązań podatkowych i mającego zaległości w płatnościach nie musi wcale oznaczać zakończenia problemów przedsiębiorcy. Czytaj dalej »
Jedna z najważniejszych kwestii nurtująca niemal każdego przedsiębiorcę to środki trwałe, ich ewidencja jak też dokonanie we właściwy sposób odpisów amortyzacyjnych.
Przedsiębiorcy wprowadzający po raz pierwszy środki trwałe do ewidencji, dodatkowo o wartości nieprzekraczającej kwoty 3 500zł miewają rozliczne problemy z ich rozliczeniem. Czytaj dalej »
Podstawowym dokumentem potwierdzającym zaistnienie transakcji sprzedaży jest faktura VAT. Co do zasady, stroną upoważnioną do jej wystawiania jest sprzedawca. W niektórych przypadkach może to jednak wykonać nabywca. Czytaj dalej »
Wierzyciel od niezapłaconych przez dłużnika należności może dochodzić wynikających z niego praw na wiele sposobów. Czynności egzekucyjne muszą mieć jednak miejsce na podstawie prawomocnego wyroku sądu. Czytaj dalej »
Zgodnie z przepisami o podatku VAT do jego zapłaty zobowiązany jest sprzedawca wystawiający fakturę sprzedaży na podstawie której obliczana jest wysokość jego zobowiązania wobec organu skarbowego. Czytaj dalej »
Składanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej stało się obecnie niemalże normą. Znowelizowane przepisy ustawy o VAT uprawniają także przedsiębiorców do skorzystania z możliwości pełnego odliczenia VAT-u od wewnątrzwspólnotowego obrotu towarowego. Czytaj dalej »
Podatki to dla przedsiębiorców przede wszystkim obciążenie finansowe. W określonych sytuacjach mogą one jednak być firmowym kosztem. Kiedy się tak dzieje?
Praktycznie każdy przedsiębiorca podczas codziennej pracy ma do czynienia z podatkiem VAT. Czytaj dalej »