Przedsiębiorca inwestując w środki trwałe przeznaczone do prowadzenia działalności mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Nie mogą jednak czynić tego jednorazowo.
Odpisy muszą być rozłożone w czasie funkcjonowania przedsiębiorstwa za wyjątkiem tych, których wartość jest relatywnie niska i wynosi 3,500 zł. Czytaj dalej »
Samozatrudnienie to jedna z najbardziej atrakcyjnych metod podjęcia działalności gospodarczej. Osoba wybierająca ten rodzaj pracy na własny rachunek, odnieść może znaczące korzyści zarówno w kwestiach podatkowych jak też zyskuje znacznie szersze spektrum działania jednocześnie gwarantując sobie już na starcie działania zlecenia ze strony byłego pracodawcy. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy, których podstawową formą działania jest sprzedaż rejestrowana przy pomocy kasy fiskalnej nie mogą zapomnieć o tym, że wystawiane przez nie paragony muszą zawierać również szczegółowe nazwy sprzedanych produktów. Czytaj dalej »
Żadne z urządzeń fiskalnych nie ma zaprogramowanej opcji anulowania wydrukowanego wcześniej paragonu, tymczasem taka potrzeba pojawia się np. w przypadku zwrotu towaru lub pomyłki. Co robić w takiej sytuacji?
Do końca marca 2013 r. Czytaj dalej »
Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą potrzebuje obsługi księgowej. Ci, którzy prowadzą własną firmę oprócz zatrudnienia księgowej mogą dokonać wyboru pomiędzy samodzielnym księgowaniem a korzystaniem z biura rachunkowego. Czytaj dalej »
Wyjazd przedsiębiorcy w podróż służbową wiąże się z poniesieniem przez niego pewnych kosztów.
Przepisy dają jednak prawo do zaliczenia części takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu w wyniku czego przedsiębiorca może obniżyć podatek dochodowy. Czytaj dalej »
Z obowiązku podatkowego nie można zrezygnować – obowiązuje on wszystkich. Przedsiębiorca ma jednak szansę na wybór jego formy.
Jednym ze szczególnych przypadków jest 19% podatek liniowy, który może wybrać przedsiębiorca i co ważniejsze odniesie z tego tytułu znaczące korzyści. Czytaj dalej »
W wielu firmach zdarza się sytuacja, że przedsiębiorca przypadkowo odnajduje fakturę kosztową, podczas gdy podatek VAT za okres, którego dokument dotyczy, został już opłacony. Taką fakturę można jednak zaksięgować. Czytaj dalej »
Wystawiania faktur oraz ich wysyłka do kontrahentów w formie tradycyjnej (listownej) powoli odchodzi w zapomnienie – można te czynności wykonać znacznie prościej i szybciej zachowując jednocześnie bezpieczeństwo oraz poprawną formę wymaganą przepisami prawa podatkowego poprzez fakturę elektroniczną. Czytaj dalej »
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że praktycznie za każdym razem wykonując różnorakie transakcje stajemy się jedną ze stron umowy.
Doskonale obrazującym to przykładem jest oczywiście dokonywanie codziennych zakupów w sklepie, zakup paliwa na stacji benzynowej czy też biletów komunikacji miejskiej. Czytaj dalej »