Przepisy kodeksu pracy ograniczające pracodawcom możliwość wprowadzenia w firmach ruchomego czasu pracy prowadzą do konieczności rozliczenia nadgodzin swoich pracowników z chwilą przekroczenia dobowego wymiaru czasu pracy. Czytaj dalej »
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy sprzedawca przeprowadzając z kupującym transakcję sprzedaży zobowiązany jest do wystawienia faktury bądź paragonu. Od tej ogólnie przyjętej reguły są jednak wyjątki, kiedy sprzedawca paragonu bądź faktury za sprzedany towar czy usługę wystawić nie musi. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy dopiero co rozpoczynający swą przygodę z biznesem uprawnieni są do opłacania składek ZUS na preferencyjnych warunkach, oszczędzając tym samym nawet 600 zł miesięcznie. Z tej możliwości mogą jednak skorzystać tylko nieliczni przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca inwestując w środki trwałe przeznaczone do prowadzenia działalności mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Nie mogą jednak czynić tego jednorazowo.
Odpisy muszą być rozłożone w czasie funkcjonowania przedsiębiorstwa za wyjątkiem tych, których wartość jest relatywnie niska i wynosi 3,500 zł. Czytaj dalej »
Samozatrudnienie to jedna z najbardziej atrakcyjnych metod podjęcia działalności gospodarczej. Osoba wybierająca ten rodzaj pracy na własny rachunek, odnieść może znaczące korzyści zarówno w kwestiach podatkowych jak też zyskuje znacznie szersze spektrum działania jednocześnie gwarantując sobie już na starcie działania zlecenia ze strony byłego pracodawcy. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy, których podstawową formą działania jest sprzedaż rejestrowana przy pomocy kasy fiskalnej nie mogą zapomnieć o tym, że wystawiane przez nie paragony muszą zawierać również szczegółowe nazwy sprzedanych produktów. Czytaj dalej »
Żadne z urządzeń fiskalnych nie ma zaprogramowanej opcji anulowania wydrukowanego wcześniej paragonu, tymczasem taka potrzeba pojawia się np. w przypadku zwrotu towaru lub pomyłki. Co robić w takiej sytuacji?
Do końca marca 2013 r. Czytaj dalej »
Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą potrzebuje obsługi księgowej. Ci, którzy prowadzą własną firmę oprócz zatrudnienia księgowej mogą dokonać wyboru pomiędzy samodzielnym księgowaniem a korzystaniem z biura rachunkowego. Czytaj dalej »
Wyjazd przedsiębiorcy w podróż służbową wiąże się z poniesieniem przez niego pewnych kosztów.
Przepisy dają jednak prawo do zaliczenia części takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu w wyniku czego przedsiębiorca może obniżyć podatek dochodowy. Czytaj dalej »
Z obowiązku podatkowego nie można zrezygnować – obowiązuje on wszystkich. Przedsiębiorca ma jednak szansę na wybór jego formy.
Jednym ze szczególnych przypadków jest 19% podatek liniowy, który może wybrać przedsiębiorca i co ważniejsze odniesie z tego tytułu znaczące korzyści. Czytaj dalej »