Co do zasady, amortyzacji podlegają środki trwałe firmy o wartości początkowej powyżej 3500 zł, które będą wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności powyżej roku. Jednak w pewnych sytuacja istnieje także możliwość amortyzacji środków trwałych o wartości początkowej poniżej tej kwoty. Czytaj dalej »
Przepisy prawa podatkowego nie są przychylne przedsiębiorcy. Pomimo jednak wielu niedogodności płynących z kosztów podatkowych ustawodawca daje coroczną możliwość zmiany formy opodatkowania podatników. Czytaj dalej »
Niewielu przedsiębiorców zatrudniających pracowników (szczególnie tych rozpoczynających działalność gospodarczą) zdaje sobie sprawę, że prawo daje im tak duże możliwości związane z ujęciem w kosztach rozmaitych wydatków związanych z prowadzoną działalnością – warunkiem jest jedynie udowodnienie poniesienia faktycznego kosztu posiłków z firmowymi wydatkami służącymi uzyskaniu dochodu. Czytaj dalej »
Działalność firmy związana stricte ze sprzedażą produktów bądź usług ma to do siebie, że w obecnych warunkach może być prowadzona zarówno formą tradycyjną jak też przez Internet.
O ile rozliczenia sprzedaży stacjonarnej nie budzą większych wątpliwości pośród przedsiębiorców o tyle już sprzedaż sieciowa tak i to nie małe. Czytaj dalej »
Prowadzenie własnej firmy powoduje, że na przedsiębiorcy spoczywają liczne obowiązki. Do najważniejszych należy oczywiście obowiązek podatkowy jak również opłacanie składek ubezpieczeń społecznych. Czytaj dalej »
Wypełnienie obowiązku podatkowego w pierwszej kolejności to obligatoryjne trzymanie się sztywnie narzuconych przez ustawodawcę terminów.
Niestety w ich przypadku bardzo często przedsiębiorcy mają problem z ich zrozumieniem – są one przedstawione w przepisach w dwójnasób – w postaci konkretnych dat jak i przedziałów czasowych odnoszących się do dni, tygodni a nawet miesięcy. Czytaj dalej »
Nadejście nowego roku to dla każdego przedsiębiorcy czas wzmożonego wysiłku związanego z podejmowaniem nowych decyzji biznesowych. Jednak nie tylko w kwestiach inwestycyjnych te decyzje mają miejsce. Czytaj dalej »
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą bardzo często nie zdaje sobie sprawy, że działa na granicy prawa podatkowego – płatności z tytułu podatków dokonywane są w ostatnich dniach przypadających ustawowo terminów. Czytaj dalej »
Działalność gospodarcza oparta na sprzedaży towarów bądź świadczeniu usług w większości przypadków podlega obowiązkowi dokumentowania tego faktu poprzez wystawienie odpowiedniego dokumentu. Czytaj dalej »
Pracodawca, który w związku z wyjazdem swych pracowników organizuje im nocleg i wyżywienie w innej miejscowości niż prowadzona jest przez niego działalność gospodarcza nie zawsze będzie miał możliwość odliczenia VAT od tych czynności pomimo, że faktyczny koszt tych operacji został przez niego poniesiony. Czytaj dalej »