Rozliczenia poprzez skalę – korzyści

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Przepisy prawa podatkowego nie są przychylne przedsiębiorcy. Pomimo jednak wielu niedogodności płynących z kosztów podatkowych ustawodawca daje coroczną możliwość zmiany formy opodatkowania podatników.

Przekłada się to w znacznej mierze na zmniejszenie obciążeń fiskalnych względem Skarbu Państwa – złożenie deklaracji zmieniającej sposób opodatkowania przedsiębiorca nie powinien odkładać jednak na później – już z początkiem nowego roku powinien tą ewentualność przemyśleć. Czasu jest bowiem niewiele – termin zgłoszenia upływa bowiem 20 stycznie br – jeżeli przedsiębiorca spóźni się ze złożeniem deklaracji na kolejną zmianę będzie musiał czekać w tym wypadku do 20 stycznia 2015 roku. Należy się więc spieszyć.

Jeżeli wybór padnie na skalę podatkową tj. 18% (przy dochodach nie przekraczających 85 528 zł) oraz 32% w przypadku dochodów które sumę tę przekroczą) firma będzie mogła z tego sposobu opodatkowania korzystać przez najbliższy rok a co za tym idzie przysługiwać jej będą ulgi nieobowiązujące w innych formach rozliczeń – m.in. skorzystać ze wspólnego rozliczenia się ze współmałżonkiem który nie pracuje zawodowo w efekcie czego będzie mógł podatek obniżyć poprzez koszt jego uzyskania.

To samo dzieje się w przypadku osób rozliczających się z dzieckiem, które wychowują samotnie. Co więcej – prowadząc działalność i osiągając dochody nawet przekraczające pierwszy próg nie będzie obowiązany do zapłaty podatku w wysokości którą wyliczy – będzie mógł ten podatek odpowiednio zmniejszyć.