Zakup paliwa do firmowego auta wiąże się dla przedsiębiorcy z trudnością interpretacji przepisów podatkowych odnoszących się do odliczeń VAT związanych z tą czynnością - w szczególności gdy dotyczy ona umieszczenia dokumencie sprzedaży paliwa numeru rejestracyjnego pojazdu którego zakup dotyczy. Czytaj dalej »
Internet jako globalna sieć daje niesamowite możliwości dzielenia się informacją. To olbrzymi potencjał i możliwość często darmowej reklamy.
Możliwość pozyskania klientów poprzez internet staje się z roku na rok coraz prostsze a dzięki serwisom społecznościowym dotarcie nawet do tysięcy potencjalnych klientów jest bardzo tanie. Czytaj dalej »
Każdy przedsiębiorca nieraz zastanawia się jak obejść płacenie składek ZUS, które już teraz wynoszą aż 1 121,52 zł. miesięcznie.
Obecnie najpopularniejszym sposobem na to, aby przedsiębiorca nie opłacał ZUS-owskich składek jest przekształcenie prowadzonej przez niego jednoosobowej działalności w spółkę prawa handlowej tj. Czytaj dalej »
Szczególną grupą podatników której podobnie jak czynnym podatnikom VAT przysługuje zwrot podatku są rolnicy ryczałtowi. Pod tą nazwą zgodnie z ustawą o VAT kryją się rolnicy świadczący usługi bądź sprzedający towary rolnicze pochodzące z ich gospodarstwa rolnego a także korzystający z przedmiotowego zwolnienia podatkowego ujętego w art. Czytaj dalej »
Wykazana przez podatnika w rozliczeniu podatkowym nadwyżka podatku, który został naliczony nad faktycznie należnym stanowi podstawę do ubiegania się o jego zwrot.
Okres oczekiwania na zwrot nadpłaty jest jednak bardzo różny – może wynosić 60 a nawet 180 dni w przypadku pojawienia się nieścisłości, które urząd skarbowy musi wyjaśnić. Czytaj dalej »
Zawieszenia działalności gospodarczej to dla wielu przedsiębiorców jedyna szansa na ot, aby nie popaść w długi względem zobowiązań podatkowych wobec urzędu skarbowego jak i wynikające z opłat składek na ubezpieczenia wobec ZUS. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy prowadzący księgę przychodów i rozchodów muszą dbać, aby była ona rzetelna i niewadliwa. Co jednak w przypadku, gdy do KPiR wkradną się błędy?
Kluczem do właściwego prowadzenia KPiR jest paragraf 11. Czytaj dalej »
Obecne warunki rynkowe sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców nie wyobraża sobie działalności bez posiadania odpowiedniej klasy sprzętu czy też środka transportu przy pomocy którego będzie realizował statutowe cele firmy. Czytaj dalej »
Podatnicy podejmujący decyzję o zmianie statusu z podatników VAT na zwolnionych z VAT pamiętać muszą o dokonaniu korekty opłaconego wcześniej podatku naliczonego od zakupionych środków trwałych, towarów handlowych, które nie zostały sprzedane w chwili kiedy był on czynnym podatnikiem VAT. Czytaj dalej »
Co do zasady WDT – czyli wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Jednak w przypadku braku odpowiedniej dokumentacji, WDT należy opodatkować odpowiednią krajową stawką podatku VAT. Czytaj dalej »