Nabycie mieszkania na firmę pomimo, że wydaje się niedorzecznością to jednak jest doskonałym sposobem na zwiększenie firmowego majątku chociażby poprzez jego wynajem.
Co więcej – mieszkanie kupione na firmę można amortyzować a co za tym idzie w znaczący sposób obniżyć wysokość należnego fiskusowi podatku dochodowego. Czytaj dalej »
Każdy przedsiębiorca, zakładający działalność gospodarczą, staje przed wyborem czy samodzielnie prowadzić księgowość czy zatrudnić do tego biuro rachunkowe. Dużym firmom oczywiście łatwiej jest zlecić obszar księgowości na zewnątrz przedsiębiorstwa; koszt takiej operacji jest dużo niższy niż tworzenie całego działu księgowego. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują prywatny samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności i rozliczają się z tego za pomocą tzw. kilometrówki, nie mogą wliczać w koszty uzyskania przychodu wydatków związanych z montażem w aucie instalacji LPG. Czytaj dalej »
Coraz większa liczba młodych osób chce zakładać własne firmy. Przyczyn jest wiele. Jedną z nich są rosnące koszty zatrudniania pracowników w Polsce co mocno obciąża budżet firm.
Z tej też przyczyny coraz więcej pracodawców oczekuje od swoich potencjalnych pracowników gotowości do założenia własnej działalności. Czytaj dalej »
Wejście Polski do struktur Unii Europejskiej zmieniło w sposób dogłębny definicję eksportu towarów poza jej terytorium (Polski oraz UE) co jednocześnie wiąże się z zapłatą podatku VAT od dokonanej sprzedaży. Czytaj dalej »
Poszukiwanie pracy to dla wielu osób bardzo stresująca sytuacja, zwłaszcza jeśli przez długi czas jest ono bezskuteczne. Dlatego warto poznać kilka najpopularniejszych faktów i mitów krążących na rynku pracy i jego dotyczących. Czytaj dalej »
Obecne warunki ekonomiczne nie są najkorzystniejsze dla osób poszukujących pracy, szczególnie w przypadku studentów i absolwentów szukających zatrudnienia na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Czytaj dalej »
Sprzedaż towarów przez Internet niesie dla przedsiębiorców ogrom trudności związanych z odpowiednim zaksięgowaniem kosztu przesyłek pocztowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Trudności te dotyczą przede wszystkim ujęcia opłat pocztowych zarówno na fakturze sprzedaży jak i księdze podatkowej (w odpowiednich jej kolumnach). Czytaj dalej »
Obowiązek płacenia podatków dotyczy wszystkich – osób fizycznych (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę czy też umów o charakterze cywilno-prawnym tj., umowy o dzieło czy zlecenie) jak również przedsiębiorców. Czytaj dalej »
Wejście w życie z dniem 15 stycznia 2013 roku ustawy abolicyjnej daje przedsiębiorcom działającym w latach 1999 – 2009 i mającym zobowiązania wobec ZUS dotyczące niezapłaconych wobec organu składek: rentowej, emerytalnej jak też wypadkowej możliwość ubiegania się o umorzenie owych zobowiązań pod warunkiem jednak, iż przedsiębiorcy sami o to zadbają (choć organ o takiej możliwości powinien poinformować). Czytaj dalej »