Montaż instalacji LPG a kilometrówka

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują prywatny samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności i rozliczają się z tego za pomocą tzw. kilometrówki, nie mogą wliczać w koszty uzyskania przychodu wydatków związanych z montażem w aucie instalacji LPG.

Instalacja LPG jest dla wielu osób sposobem na obniżenie kosztów eksploatacji samochodu – mimo faktu, iż obecnie benzyna jest najtańsza od lat, auto na gaz i tak wydaje się o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Dlatego montaż instalacji rozważają m.in. przedsiębiorcy, dla których samochód to nieodzowny środek transportu.

Niestety, właściciele firm, którzy wykorzystują w celach służbowych prywatne samochody i rozliczają to za pomocą tzw. kilometrówki, nie mogą wliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatków związanych z montażem instalacji LPG w aucie. Stanowisko takie potwierdzają zarówno przepisy ogólne, jak i indywidualne interpretacje wydane przez odpowiednie urzędy skarbowe.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu to wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, ich zachowania lub zabezpieczenia źródła, z wyjątkiem tych wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Punkt 46 tegoż artykułu wskazuje natomiast, że kosztami uzyskania przychodów nie mogą być wydatki z tytułu użytkowania auta nieprowadzonego do ewidencji środków trwałych firmy, nawet jeżeli stanowi on własność osoby prowadzącej firmę i jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu.

Konkretnymi pytaniami dotyczącymi wliczenia w koszty wydatków na montaż instalacji LPG zajmowały się urzędy skarbowe w Katowicach i Poznaniu. Ten pierwszy w interpretacji indywidualnej z 26 kwietnia 2006 r. (sygnatura PDFD/415-21/06) stwierdził, że w przypadku samochodów osobowych niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych, do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć jedynie wydatki związane z „używaniem” auta, do których zaliczają się m.in. opłaty za paliwo, olej, części zamienne lub drobne naprawy. Montaż instalacji LPG nie mieści się natomiast pod pojęciem „używania”, gdyż samochód spełnia swoją funkcję także bez niej. Podobne stanowisko przyjął poznański fiskus, który w interpretacji z 1 września 2005 r. (sygnatura SD/415-47/05) uznał, że montażu instalacji gazowej nie można zakwalifikować jako naprawy lub remontu, gdyż te służą przywróceniu pierwotnej wartości użytkowej. Jest on natomiast ulepszeniem auta.