W pewnych przypadkach firmy muszą prowadzić pełną księgowość. Są to spółki kapitałowe oraz osoby fizyczne i spółki osobowe, których wartość przychodów za poprzedni rok wynosi w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty 1. Czytaj dalej »
Jak określono w rozporządzeniu ministra finansów dotyczącym prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, przedsiębiorcy mają obowiązek wpisywania do KPiR ewidencji towarów handlowych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków, odpadów, produkcji w toku, a także materiałów podstawowych i pomocniczych. Czytaj dalej »
Założenie własnej firmy to spory postęp w niezależności na rynku pracy. Niestety, decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej musimy liczyć się ze sporym ryzykiem a także ponoszonymi wydatkami, które na początku mogą przewyższać zyski. Czytaj dalej »
Wystawianie faktur zaliczkowych to popularne działanie będące potwierdzeniem otrzymania od nabywcy zaliczki na poczet przyszłej dostawy usług lub towarów. Opłacenie faktury nie jest firmowym kosztem, zaś otrzymanie zaliczki nie jest przychodem. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy wykorzystujący na potrzeby firmy prywatny samochód osobowy co do zasady są zobowiązani do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów, zwanego potocznie kilometrówką. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Czytaj dalej »
Mianem kilometrówki określa się ewidencję przebiegu prywatnego samochodu osobowego wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności, prowadzoną w celu zaliczenia związanych z tym wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Czytaj dalej »
W ramach tzw. kilometrówki przedsiębiorcy mogą rozliczać wydatki związane z wykorzystywaniem w celach firmowych samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, oczywiście jedynie do wysokości limitu. Czytaj dalej »
Zdecydowana większość przedsiębiorców ma obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), służącej do ewidencji operacji gospodarczych w formie uproszczonej. W niektórych sytuacjach możliwe jest jednak zwolnienie z tego obowiązku. Czytaj dalej »
Otrzymanie przez podatnika statusu małego podatnika wpływać będzie nie tylko na sposób rozliczania się z podatków z urzędem skarbowym. Przyczyni się również w znaczącym stopniu do wielu ulg podatkowych z których przedsiębiorca będzie mógł skorzystać. Czytaj dalej »
Przepisy podatkowe przedstawiają amortyzację jako kategorię kosztową która pomniejsza o swoją wartość podstawę opodatkowania – należny podatek jest wówczas mniejszy. Decyzja o wyborze metody zależy jednak od samego podatnika po spełnieniu przez niego kilku warunków. Czytaj dalej »