Myślisz o własnym biznesie, ale nie wiesz, jaka forma prawna będzie najlepsza? Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę poszczególnych opcji, zaczynając od najczęściej występujących na polskim rynku. Czytaj dalej »
W licznych przypadkach opłacalne jest prowadzenie firmy jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Do rejestracji spółki warto zatem dobrze się przygotować gdyż czas potrzebny na założenie tego rodzaju spółki kapitałowej zajmie ponad miesiąc. Czytaj dalej »
Zaliczka na podatek dochodowy, który musi zostać pobrana od wypłat pracownika to obowiązek każdego pracodawcy. Gdy jednak firma posiada w tym względzie zaległości sytuacja wygląda już bardziej skomplikowanie – zaliczka na podatek zgodnie z przepisami podatkowymi musi zostać pobrana z chwilą spłaty długu wobec osoby zatrudnionej. Czytaj dalej »
Jedną z podstawowych decyzji, którą każdy musi podjąć przed założeniem własnej firmy jest sposób jej rozliczania. Wybór najczęściej pada na polecone biuro rachunkowe. Coraz częściej jednak przyszli przedsiębiorcy wybierają księgowość online. Czytaj dalej »
Wielu przedsiębiorców w ramach wykonywanej działalności gospodarczej wykorzystuje samochód osobowy na podstawie umowy najmu długoterminowego. Problemem może być dla nich kwestia, czy związane z tym wydatki wliczać w całości do kosztów uzyskania przychodu czy też rozliczać je na podstawie tzw. Czytaj dalej »
Kary umowne to określone w umowie sumy pieniężne należne najczęściej nabywcy towaru lub usługi z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania danego zobowiązania. W zależności od tego, czy firma jest wierzycielem czy też dłużnikiem, kary umowne ewidencjuje się w księdze przychodów i rozchodów w odmienny sposób. Czytaj dalej »
Każdy przedsiębiorca rejestrując firmę staje przed dylematem - zostać płatnikiem podatku VAT czy nie? Wybór zależeć będzie od rodzaju działalności jak i obrotów firmy. Istnieją takie formy prowadzenia działalności, które obligatoryjnie zwolnione są z tego podatku - wynika to z ustawy o podatku od towarów i usług. Czytaj dalej »
W pewnych przypadkach firmy muszą prowadzić pełną księgowość. Są to spółki kapitałowe oraz osoby fizyczne i spółki osobowe, których wartość przychodów za poprzedni rok wynosi w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty 1. Czytaj dalej »
Jak określono w rozporządzeniu ministra finansów dotyczącym prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, przedsiębiorcy mają obowiązek wpisywania do KPiR ewidencji towarów handlowych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków, odpadów, produkcji w toku, a także materiałów podstawowych i pomocniczych. Czytaj dalej »
Założenie własnej firmy to spory postęp w niezależności na rynku pracy. Niestety, decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej musimy liczyć się ze sporym ryzykiem a także ponoszonymi wydatkami, które na początku mogą przewyższać zyski. Czytaj dalej »