Księgowa online - czy to się opłaca? (case study)

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Jedną z podstawowych decyzji, którą każdy musi podjąć przed założeniem własnej firmy jest sposób jej rozliczania. Wybór najczęściej pada na polecone biuro rachunkowe. Coraz częściej jednak przyszli przedsiębiorcy wybierają księgowość online.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji wile osób zastanawia się czy księgowość online może konkurować z tradycyjnym biurem rachunkowym i czy korzystanie z takiego rozwiązania jest bezpieczne. Pytania te nie są bezzasadne - pytając o usługę w biurze rachunkowym często słyszy się, że to biuro rachunkowe, w razie pomyłki odpowiada za wszystko przed organami kontroli skarbowej. Stąd też wiele przedsiębiorców woli zapłacić księgowej i spać spokojnie a o księgowości online nie chce nawet słyszeć. Jak więc jest naprawdę?

Temat odpowiedzialności karno-skarbowej opisany był już na łamach tego blogu w artykule Odpowiedzialność karno-skarbowa w praktyce. Dla przypomnienia dodam tylko, że tylko przedsiębiorca, nigdy zaś księgowa czy biuro rachunkowe nie odpowie za nieprawidłowe rozliczenie Twojej firmy z fiskusem. Odpowiada tylko i wyłącznie podatnik, który w razie złego rozliczenia, może na drodze cywilnej przed sądem domagać się odszkodowania. Po to właśnie biura rachunkowe są ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej.

Co ile kosztuje?Ceny jaką żąda sobie biuro rachunkowe za rozliczanie firmy są dość rozbieżne. W przypadku najpopularniejszej formy prowadzenia firmy - indywidualnej działalności gospodarczej - opłata miesięczna zwykle nie jest mniejsza niż 150zł i dotyczy tylko tych podmiotów, które nie generują więcej niż kilka dokumentów miesięcznie i nie zatrudniają pracowników. Są też biura rachunkowe, u których opłaty miesięcznie zaczynają się od 300zł.

Jak widać koszty obsługi księgowej do małych nie należą. Rocznie to obciążenie rzędu od 2 tys. zł. netto. Można ich oczywiście uniknąć próbując rozliczać się samemu. To oczywiście ciągnie za sobą ryzyko pomyłki.

Jest jednak rozwiązanie, które od pewnego czasu staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jest nim księgowość internetowa, która jest nawet dziesięciokrotnie tańsza od tradycyjnych usług księgowych.

Jak zacząć?Decydując się na księgowość online potrzebny będzie komputer z dostępem do internetu, czyli rzecz, która i tak jest niezbędna każdemu przedsiębiorcy. Jeśli już mamy sprzęt to pozostaje tylko poszukać w sieci odpowiedniego oprogramowania. Wpisując w wyszukiwarkę księgowość online czy księgowość internetowa na pewno znajdziemy coś dla siebie. Gdy już wybierzemy oprogramowanie, które nam najbardziej odpowiada, wystarczy, że zarejestrujemy się. W aplikacji do księgowości online wystarczy wystawiać faktury i zapisywać ponoszone koszty, a program automatycznie wyliczy amortyzację środków trwałych, poprowadzi ewidencję KPiR oraz VAT, obliczy zaliczkę na podatek dochodowy, wyliczy podatek VAT, składki ZUS oraz wygeneruje PIT. To wszystko za około 30 zł miesięcznie.

Co zyskujemy korzystając z księgowości online?Zalet księgowości online jest naprawdę dużo. Do najważniejszych należy:
  • Mobilność - to zdecydowanie najważniejsza zaleta takiego rozwiązania. Mając komputer z dostępem do sieci lub smartfon możesz prowadzić księgowość firmy praktycznie wszędzie. Ne ma znaczenia czy jesteś w biurze, u klienta, w podróży czy na wakacjach.
  • Wygoda - nieprzerwany dostęp do wszelkich dokumentów firmy o każdej porze pozwala być przedsiębiorcy na bieżąco z tym co dzieje się w firmie.
  • Oszczędność czasu - Czas to pieniądz. Nie trać go na stanie w korkach dowożąc dokumenty do księgowej. Księgowość online to niezależność i znaczna oszczędność czasu.
Dodatkową zaletą korzystania z księgowości internetowej jest brak konieczności śledzenia zmian, jakie zachodzą w przepisach podatkowych. Decydując się na księgowość online, możesz skupić się na prowadzeniu firmy i pozyskiwaniu nowych klientów.