Usługi fotograficzne objęte ryczałtem

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Działalność fotograficzna niesie dla wykonujących ją osób określone obowiązki podatkowe. Nie każdy przedsiębiorca prowadzący tego typu działalność będzie mieć możliwość skorzystania z rozliczeń podatku w formie zryczałtowanej.

Co więcej – nie zawsze takie rozwiązanie będzie dla niego korzystne pod względem odliczeń podatkowych. Który fotograf może przejść na ryczałt a który nie musi wybrać inną formę opodatkowania prowadzonej działalności?

Krajowe regulacje w przypadku świadczenia usług fotograficznych zarówno przez firmy o długim stażu jak też dopiero startujące mówią, iż fakt wyboru ryczałtu uzależniony jest po pierwsze od określenia numerów PKWiU determinujących wykonywania usług przez fotografa tj. 74.20.21.0 dotyczącego świadczenia usługi fotografii portretowej oraz numeru 74.20.23.0, w którym znajdują się usługi związane z wykonawstwem fotografii i zapisów video ślubów, wesel czy też imprez o charakterze sportowym.

Jeżeli przedsiębiorca wybierając PKWiU w trakcie założenia firmy wybierze także i powyższe numery będzie mieć prawo do rozliczeń ryczałtowych – znając swoje przychody będzie mógł bez większych problemów obliczyć należny fiskusowi podatek i dokonać jego zapłaty. A to wszystko jedynie na podstawie prowadzonej przez siebie ewidencji przychodów.

Jednak opodatkowując się ryczałtem przedsiębiorca prowadzący studio fotograficzne nie będzie miał możliwości ujęcia w kosztach podatku jak może to zrobić opodatkowując się na zasadach ogólnych co bez wątpienia ma fundamentalne znaczenie w przypadku pierwszego roku prowadzenia firmy kiedy ponosi on wysokie koszty związane z zakupem profesjonalnego wyposażenia studia jak i sprzętu. Warto więc opcję tą rozważyć już w fazie składania dokumentów rejestracyjnych firmy.