Od 1 lipca 2018 r. w naszym kraju zacznie obowiązywać tzw. split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności. Oznacza on spore zmiany w prowadzeniu przez przedsiębiorców firmowych rachunków bankowych. Czytaj dalej »
Prowadzenie własnej działalności niejednokrotnie wymaga od przedsiębiorców służbowych wyjazdów – i to nie tylko krajowych, ale również zagraniczną. Jak wobec tego rozliczyć zagraniczna delegację przedsiębiorcy i jakie wydatki można wliczyć w koszty uzyskania przychodów?
Wydatki poniesione w trakcie zagranicznego wyjazdu przedsiębiorcy można na normalnych zasadach wliczyć do kosztów uzyskania przychodów, oczywiście o ile wyjazd miał charakter służbowy (np. Czytaj dalej »
Od 1 lipca 2018 r. czynni podatnicy VAT będą mogli korzystać z mechanizmu podzielonej płatności, czyli tzw. split payment. Na czym dokładnie on polega? Podpowiadamy!
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, dotycząca mechanizmu podzielonej płatności VAT, została przyjęta przez rząd 19 września 2017 r. Czytaj dalej »
W teorii tzw. wirtualne biuro miało pomóc przedsiębiorcom obniżyć koszty prowadzenia działalności, w praktyce jednak może spowodować, że naczelnik urzędu skarbowego odmówi rejestracji VAT.
Wirtualne biuro to koncepcja, która w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności. Czytaj dalej »
Nowy rok oznacza zazwyczaj zmiany w obowiązujących przepisach podatkowych. Na początek sprawdzamy, jakie nowości pojawią się w przypadku ryczałtu.
Zacznijmy od limitów. W 2018 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogli opłacać podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą, którzy w 2017 r. Czytaj dalej »
Grudzień to czas, w którym wielu przedsiębiorców decyduje się na przekazywanie swoim kontrahentom prezentów. Czy wydatki takie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jak rozliczać podatek VAT? Podpowiadamy!
Na początek kwestia wliczania prezentów dla kontrahentów w koszty uzyskania przychodów. Czytaj dalej »
Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że coraz większa liczba polskich przedsiębiorców dokonuje zakupów z zagranicy, nawet z państw spoza Unii Europejskiej. Kiedy potrzebna jest rejestracja VAT-UE? Jak rozliczać zakupy spoza UE? Odpowiadamy na te i inne pytania!
Przedsiębiorca musi zarejestrować się do VAT-UE w sytuacji dokonywania tzw. Czytaj dalej »
Delegacje służbowe mogą dotyczyć zarówno osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i firm zatrudniających pracowników. W jaki sposób rozliczać poniesione w związku z nimi wydatki? Sprawdź w naszym poradniku!
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownikowi oddelegowanemu przez pracodawcę w podróż służbową (zarówno krajową, jak i zagraniczną) przysługują określone świadczenia. Czytaj dalej »
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca ma prawo do odliczania 100% podatku VAT od samochodu osobowego nabytego i eksploatowanego na potrzeby firmy. Musi jednak spełnić przy tym pewne warunki. Czytaj dalej »
Po przekroczeniu limitu zwolnienia z kasy fiskalnej, każdy przedsiębiorca musi rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży przy pomocy tego urządzenia. Jakich obowiązków musi wówczas dopilnować? Podpowiadamy!
Przypomnijmy – zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów, w 2017 r. Czytaj dalej »