Ulga na Internet to wciąż jedna z najpopularniejszych ulg podatkowych – z danych GUS-u wynika bowiem, że coraz więcej osób posiada w domu dostęp do Internetu, więc korzysta z możliwości odliczenia wydatków z nim związanych od dochodu. Czytaj dalej »
Deklarację VAT-9M mają obowiązek składać podatnicy, którzy nie składają deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D oraz VAT-8, ale zajmują się importem towarów lub usług, od których rozliczyć muszą podatek VAT. Czytaj dalej »
Od początku 2018 r. obowiązują korzystne zmiany w zakresie ulgi rehabilitacyjnej. Zwiększono kwotę dochodów osoby niepełnosprawnej, od której zależy możliwość rozliczenia ulgi, a także rozszerzono katalog możliwych do odliczenia wydatków związanych z utrzymaniem psa asystującego oraz użytkowania samochodu osobowego. Czytaj dalej »
Jeżeli przedsiębiorca prowadzi jednocześnie sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT oraz sprzedaż zwolnioną z VAT-u, mamy do czynienia z tzw. sprzedażą mieszaną. Na czym dokładnie polega i jak ją rozliczać?
Sprzedaż mieszana to połączenie sprzedaży towarów/usług opodatkowanych podatkiem VAT oraz zwolnionych z podatku VAT w ramach jednej działalności. Czytaj dalej »
PIT-16A to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Deklarację tę składają przedsiębiorcy opodatkowani przy pomocy karty podatkowej. Czytaj dalej »
W praktyce gospodarczej zdarza się, że zapłata za towar czy usługę następuje nie w formie pieniężnej lecz w postaci innych towarów lub usług. Umowy takie noszą nazwę barteru. Jak rozliczać umowy barterowe w księgach rachunkowych? Podpowiadamy. Czytaj dalej »
Zatory płatnicze to niestety wciąż rzeczywistość dla wielu małych firm w naszym kraju. Panaceum na kłopoty z nierzetelnymi kontrahentami może być firmowa karta kredytowa, w wielu przypadkach o wiele bardziej opłacalna od kredytu czy limitu kredytowego w rachunku firmowym. Czytaj dalej »
Rozpoczynający działalność przedsiębiorcy mają prawo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Czym dokładnie jest to zwolnienie i czy dotyczy ono wszystkich firm? Podpowiadamy!
Ze zwolnienia podmiotowego z VAT całej sprzedaży mają prawo skorzystać przedsiębiorcy spełniający określony w art. Czytaj dalej »
Jednym z obowiązków osób prowadzących własną działalność gospodarczą jest sporządzanie tzw. spisu z natury, czyli remanentu. Z jaką datą należy go sporządzić? Sprawdzamy!
Jak czytamy w rozporządzeniu ministra finansów ws. Czytaj dalej »
Od 1 stycznia br. mikroprzedsiębiorcy mają obowiązek wysyłania do urzędów skarbowych pliku JPK_VAT. Od 1 lipca 2018 r. w życie wejdzie przepis dotyczący posiadania pliku JPK_PKPIR, obejmującego dane z podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czytaj dalej »