Zgodnie z przygotowanym przez rząd projektem nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych oraz podatku ryczałtowym, kwota wolna od podatku w 2018 r. wyniesie 8000 zł.
Przypomnijmy – od początku 2017 r. Czytaj dalej »
Choroba może przytrafić się każdemu, także osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorcom – po spełnieniu określonych warunków – przysługuje wówczas zasiłek chorobowy. Czytaj dalej »
Każdy podatnik, któremu przysługuje zwrot podatku VAT, ma możliwość samodzielnie decydować o terminie tego zwrotu. Decyzję tę należy jednak dobrze przemyśleć, zwłaszcza, że w tym roku nastąpiło kilka związanych z tym zmian w przepisach. Czytaj dalej »
Zgodnie z polskimi przepisami, opodatkowaniu podlegają nie tylko dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne i firmy, ale również niektóre umowy cywilnoprawne. Kiedy należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) i jakie są jego stawki? Podpowiadamy!
Jak określono w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, podlegają mu następujące umowy:
sprzedaży rzeczy i praw majątkowych
umowy zamiany rzeczy i praw majątkowych
pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku
darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy
dożywocia
o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat
ustanowienie hipoteki
ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności
depozytu nieprawidłowego
spółki
Co ważne, podatkiem od czynności cywilnoprawnych są opodatkowane także zmiany wymienionych powyżej umów jeżeli na ich mocy nastąpi podwyższenie podstawy opodatkowania, a ponadto ugody i wyroki sądów jeśli wywołują takie same skutki, jak podpisanie powyższych umów. Czytaj dalej »
Zgodnie z obowiązującymi od tego roku przepisami, przedsiębiorca, który zawiesił swoją działalność gospodarczą na co najmniej 6 kolejnych miesięcy, zostaje automatycznie wykreślony z rejestru podatników VAT. Czytaj dalej »
1 stycznia 2017 r. w życie weszła bardzo szeroka nowelizacja ustawy o VAT, która przyniosła wiele zmian dla podatników, w tym również dla przedsiębiorców. Co dokładnie zmieniło się w przepisach z początkiem roku? Sprawdzamy!
Jedną z najważniejszych zmian w ustawie o VAT są zapisy dotyczące tzw. Czytaj dalej »
Prawo do odliczenia podatku VAT przez przedsiębiorców pozwala znacznie zmniejszyć daniny płacone fiskusowi. Warto jednak znać dokładne zasady regulujące tą możliwość. Kiedy można odliczyć VAT? Jakie terminy obowiązują? Odpowiadamy na te pytania w naszym poradniku!
Co do zasady, podatnik (przedsiębiorca) ma możliwość odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług, jeśli mają one związek z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi, czyli – mówiąc wprost – wykonywaną działalnością gospodarczą. Czytaj dalej »
Jedną z najpoważniejszych decyzji, przed którą stają przyszli przedsiębiorcy, jest kwestia opodatkowania ich firmy podatkiem VAT. Choć istnieje wiele rodzajów działalności, które – zgodnie z prawem – mają obowiązek rejestracji jako podatnik VAT, to jednak w przepisach uwzględniono również szereg zwolnień od tego obowiązku. Czytaj dalej »
Umowa o dzieło to cywilnoprawna forma współpracy, której efektem ma być stworzenie konkretnego efektu, np. określonej liczby tekstów, strony internetowej czy bazy danych. Zapłata z tytułu umowy o dzieło jest przychodem, który podlega opodatkowaniu. Czytaj dalej »
Druk VAT-R to forma zgłoszenia rejestracyjnego firmy jako płatnika podatku VAT. Jeśli uruchamiając własną działalność chcesz lub musisz nim zostać, masz obowiązek złożyć ten formularz przed pierwszą sprzedażą towarów lub usług. Czytaj dalej »