Kiedy można odliczyć VAT?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Prawo do odliczenia podatku VAT przez przedsiębiorców pozwala znacznie zmniejszyć daniny płacone fiskusowi. Warto jednak znać dokładne zasady regulujące tą możliwość. Kiedy można odliczyć VAT? Jakie terminy obowiązują? Odpowiadamy na te pytania w naszym poradniku!

Co do zasady, podatnik (przedsiębiorca) ma możliwość odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług, jeśli mają one związek z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi, czyli – mówiąc wprost – wykonywaną działalnością gospodarczą. Jeśli zakupy dotyczą czynności zwolnionych z VAT, prawo do odliczenia nie przysługuje. Analogicznie więc, jeśli zakupy są związane zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i zwolnionymi z VAT, odliczenie jest możliwe tylko w tej części, w jakiej zakupy dotyczą czynności opodatkowanych.
Podatek VAT i terminy odliczeń
Jeśli chodzi o termin odliczenia podatku VAT, prawo to powstaje w rozliczeniu za okres, w którym wobec danych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy (dotyczy to również zadatków oraz zaliczek). Jak zaznaczono w art. 86 ustawy o VAT, odliczenia nie można jednak dokonać wcześniej, niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał odpowiedni dokument (np. fakturę). Jeżeli podatnik nie skorzysta z prawa do odliczenia w terminie, w którym powstał obowiązek podatkowy i w którym otrzymał fakturę, to – zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT – może jeszcze dokonać odliczenia w kolejnych dwóch okresach rozliczeniowych.

Warto przy tym pamiętać, że jeśli płatność z tytułu zakupu nie zostanie uregulowana w ciągu 150 dni, to – zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy o VAT – podatnik ma obowiązek dokonać korekty odliczonego podatku VAT w okresie rozliczeniowym, w którym mija 150. dzień od terminu płatności.
Szczególną sytuacją jest odliczanie podatku VAT od faktur zakupowych za media (prąd, telefon, Internet), gdyż jej wystawienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego u dostawcy, ale nabywca może odliczyć VAT dopiero w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, a z reguły ma to miejsce później.

Jeśli chcesz w prosty, szybki i wygodny sposób odliczać VAT od faktur zakupowych, wypróbuj księgowość online Intaxo. Wszystkie wyliczenia są dokonywane w sposób automatyczny, a program jest na bieżąco aktualizowany pod kątem najnowszych zmian w przepisach. Do Twojej dyspozycji pozostaje też biuro rachunkowe online oraz wsparcie w postaci osobistej księgowej.