Coraz więcej osób prowadzących własną działalność gospodarczą decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Przemawiają za tym względy oszczędności czasu i pieniędzy. W niniejszym wpisie znajdziecie podpowiedzi, jak prowadzić księgowość jednoosobowej firmy i o czym należy w związku z tym pamiętać. Czytaj dalej »
W polskim prawie podatkowym istnieją dwie dopuszczalne formy rozliczania dochodów przez podmioty gospodarcze: księgowość uproszczona i pełna. Przepisy jasno określają jednak, kto i w jakich przypadkach może je stosować. Czytaj dalej »
Każda osoba rozliczająca w Polsce podatek dochodowy – o ile spełnia określone w przepisach przesłanki – ma prawo skorzystać z przewidzianych przez ustawodawców ulg podatkowych. Co to jest ulga podatkowa, jakie są jej rodzaje i kto może z nich skorzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku. Czytaj dalej »
„Pracuję na umowę o dzieło, jaki PIT mam wypełnić” – takie pytanie zadaje sobie wiele osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Odpowiedź jest bardzo prosta: PIT 37, podobnie jak wszyscy inni, których wynagrodzenie pochodzi z umowy-zlecenia. Czytaj dalej »
Jedną z najważniejszych decyzji, przed którymi staje przyszły przedsiębiorca, jest ta dotycząca formy opodatkowania działalności. Wybierać można m.in. między ryczałtem a zasadami ogólnymi, zwanymi również skalą podatkową. Czytaj dalej »
Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT to struktura podatkowa, określona zarówno przez polskie przepisy, jak i dyrektywy unijne. Mówiąc najogólniej, polega on na przerzuceniu obowiązku rozliczenia podatku VAT przez nabywcę usługi, a nie jego sprzedawcę. Czytaj dalej »
Każda osoba pracująca na własny rachunek ma obowiązek prowadzenia dokumentacji księgowej przedsiębiorstwa. W przypadku małych firm wyjścia są dwa: tradycyjne biuro rachunkowe lub możliwa do samodzielnej obsługi księgowość online. Czytaj dalej »
Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek w wyznaczonych terminach opłacać zaliczki na podatek dochodowy. PIT 5 to skrócona nazwa dotycząca zaliczek na podatek dochodowy dla przedsiębiorców opodatkowanych skalą. Czytaj dalej »
Terminowe opłacanie należności wobec Urzędu Skarbowego to jeden z głównych obowiązków przedsiębiorców. Wielu z nich zastanawia się jednak, jak zrobić przelew do US. Nasz poradnik pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości. Czytaj dalej »
Według danych ministerstwa finansów, w 2014 r. podatkiem liniowym było opodatkowanych ponad 470 tys. przedsiębiorców. Ta forma opodatkowania zakłada, że bez względu na wysokość osiąganych przychodów stawka podatku wynosi 19%. Czytaj dalej »