Kwota wolna od podatku – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Ostatnie dni niestety nie przyniosły dobrych wiadomości w zakresie oczekiwanego przez wszystkich przedsiębiorców zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Oznacza to, że zarówno ona, jak i progi podatkowe w tym i przyszłym roku pozostaną bez zmian.

Zacznijmy może od przypomnienia, czym w ogóle jest kwota wolna od podatku. Zgodnie z przepisami, mianem tym określa się poziom dochodów, przy uzyskaniu których podatnik nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego na rzecz państwa. Ma ona znaczenie również dla przedsiębiorców, których dochody są opodatkowane na zasadach ogólnych. W ich przypadku, podatek dochodowy jest pomniejszany w danym roku o 556,02 zł, czyli 18% z kwoty 3091 zł. Tyle bowiem od 8 lat wynosi w naszym kraju kwota wolna od podatku.

Niestety, ostatnie dni nie przyniosły dobrych wiadomości w zakresie jej podwyższenia, co obiecywał rząd PiS-u w kampanii wyborczej. Kilka miesięcy temu Trybunał Konstytucyjny uznał obowiązującą kwotę wolną od podatku za niezgodą z konstytucją, gdyż jest ona – jak określono – poniżej minimum egzystencji. Zgodnie z wyrokiem TK, rząd miał czas do końca listopada br. na podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Wiadomo już jednak, że tak się nie stanie. Sejm znowelizował bowiem ustawę o PIT i CIT, a zgodnie z nowelizacją kwota wolna od podatku w wysokości 3091 zł będzie obowiązywać również w latach 2016-2017.

Oznacza to, że bez zmian w tym i przyszłym roku pozostają także progi podatkowe dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych. Przypomnijmy, że progi podatkowe w Polsce wynoszą obecnie 18% i 32%. W praktyce oznacza to, że osoby, których dochód w danym roku podatkowym nie przekracza kwoty 85 528 zł płacą 18% podatku dochodowego, zaś dochody powyżej tej kwoty są opodatkowane stawką 32%. Uwaga! Stawka 32% podatku obowiązuje tylko w przypadku nadwyżki dochodów – czyli jeśli ktoś zarobił w danym roku 100 000 zł, to kwota 85 528 zł jest opodatkowana stawką 18%, zaś dopiero różnica między nimi – 14 472 zł – stawką 32%.

Wszystko wskazuje na to, że zarówno kwota wolna od podatku, jak i progi podatkowe zmienią się dopiero w 2018 r. Wówczas w życie ma wejść zapowiadana przez rząd tzw. jednolita danina, łącząca w sobie składki ZUS, NFZ oraz podatki. Szczegóły projektu mają ujrzeć światło dzienne w najbliższych tygodniach.