Jak prowadzić księgowość własnej firmy?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Coraz więcej osób prowadzących własną działalność gospodarczą decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Przemawiają za tym względy oszczędności czasu i pieniędzy. W niniejszym wpisie znajdziecie podpowiedzi, jak prowadzić księgowość jednoosobowej firmy i o czym należy w związku z tym pamiętać.

Zdecydowana większość przedsiębiorców może prowadzić swoją księgowość samodzielnie. W przypadku małych, jednoosobowych firm, ewidencjonujących zdarzenia gospodarcze przy użyciu księgi przychodów i rozchodów – wbrew pozorom – nie jest to wcale takie skomplikowane. Wystarczy do tego dobra księgowość online. Zanim jednak dojdziemy to zastosowania tego typu programów, omówimy sposób, w jaki zgłosić chęć samodzielnego prowadzenia księgowych spraw firmy.

Ważne jest to, że samodzielne prowadzenie księgowości nie wymaga od przedsiębiorcy ukończenia żadnych kursów czy posiadania certyfikatów. Zanim jednak zaczniemy to robić, należy odpowiednio zaktualizować wpis do CEIDG. Jeśli przedsiębiorca dopiero startuje z własną działalnością, w momencie składania wniosku o wpis do CEIDG podaje w nim odpowiednią treść (chodzi konkretnie o punkty 21. i 22. wniosku, czyli dane podmiotu prowadzącego dokumentację rachunkową wnioskodawcy oraz adres jej przechowywania). Jeśli przedsiębiorca do tej pory prowadził księgowość w inny sposób, czyli np. przy pomocy biura rachunkowego, musi zaktualizować wpis do CEIDG w ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany.

Samodzielne prowadzenie rachunkowości jest obecnie bardzo proste i nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu. Dzieje się tak dzięki coraz większej ilości programów i aplikacji do księgowości online. Są one przy tym o wiele tańsze niż usługi tradycyjnego biura – z reguły miesięczny abonament na księgowość online to wydatek rzędu kilkunastu, nieraz kilkudziesięciu złotych. Korzyści finansowe są więc oczywiste.

Funkcjonalność księgowości online można omówić na przykładzie Intaxo. Program i aplikacja Intaxo oferują kompleksowe prowadzenie rachunkowości każdej jednoosobowej firmy, w tym:
  • prowadzenie księgi przychodów i rozchodów
  • program do fakturowania (faktury VAT, pro forma, marża, zaliczkowe, w walutach obcych itp.)
  • prowadzenie rejestrów VAT
  • prowadzenie ewidencji wyposażenia
  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu
  • prowadzenie ewidencji środków trwałych
  • przygotowywanie deklaracji ZUS i podatkowych
  • generację podatkowych rozliczeń rocznych i wiele innych

Księgowość online Intaxo przypomina o terminach płatności składek ZUS oraz podatków i jest przy tym bezpieczna, a także na bieżąco aktualizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami – czuwa nad tym zespół ekspertów. Przedsiębiorca nie musi więc tracić czasu na comiesięczne wizyty w biurze rachunkowym, a może skupić się jedynie na rozwijaniu swojego biznesu.

Jak widać, samodzielne prowadzenie księgowości nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry program do księgowości online i oszczędzać czas oraz pieniądze.