Jaki program do fakturowania najlepiej wybrać?

Kategoria: | |
Program do faktur
Prawidłowe wystawianie faktur może sprawiać przedsiębiorcom – zwłaszcza tym początkującym – sporo kłopotów. Usługi biur księgowych w tym zakresie są z kolei stosunkowo drogie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się program do wystawiania faktur. Podpowiadamy, jaki program do fakturowania wybrać i na jakie funkcjonalności zwracać szczególną uwagę.

Programy do wystawiania faktur można zasadniczo podzielić na dwie grupy: darmowe i płatne. Te pierwsze można często ściągnąć z Internetu, niekiedy są również dodatkiem na płytach CD do rozmaitych gazet lub czasopism. Warto jednak mieć na względzie, że są one bardzo ubogie w potrzebne przedsiębiorcom funkcjonalności – z reguły umożliwiają jedynie wystawienie najprostszych faktur VAT w walucie polskiej. Obecnie jednak w rzeczywistości gospodarczej istnieje wiele innych rodzajów faktur, a dodatkowo – współpraca z zagranicznymi kontrahentami wymusza na przedsiębiorcach wystawianie faktur w walutach obcych.

Zdaniem wielu ekspertów, najlepszym rozwiązaniem dla firm są programy i aplikacje oferowane przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w księgowości on-line. Przede wszystkim wykupienie licencji lub czasowego abonamentu nie wiąże się w tym przypadku z koniecznością poniesienia dużych wydatków – z reguły jest to koszt kilku-kilkunastu złotych miesięcznie. W zamian osoba prowadząca własną działalność otrzymuje w pełni profesjonalne narzędzie księgowe.

Jakimi cechami musi charakteryzować się dobry program do wystawiania faktur? Przede wszystkim funkcjonalnością. Konieczne są opcje automatycznego numerowania dokumentów, zapamiętywania danych sprzedawcy oraz poszczególnych nabywców, wyliczania kwot netto i brutto, stawek oraz kwot podatków, a także możliwość wystawiania nie tylko faktur VAT, ale także WDT, ZDT, faktur pro-forma, wewnętrznych czy faktur korygujących. Równie istotne jest bezpieczeństwo. Dobry program do wystawiania faktur musi być zabezpieczony odpowiednimi certyfikatami, zapewniającymi ochronę przed wirusami czy atakami hakerów.

Wszystkimi tymi cechami charakteryzuje się program do fakturowania Intaxo. Jest to narzędzie dopasowane do potrzeb każdej branży, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności czy wielkość firmy. Jest on zabezpieczony protokołem SSL oraz hasłem dostępu o odpowiedniej długości. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.