Jak prowadzić księgowość w małej firmie?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Każda osoba pracująca na własny rachunek ma obowiązek prowadzenia dokumentacji księgowej przedsiębiorstwa. W przypadku małych firm wyjścia są dwa: tradycyjne biuro rachunkowe lub możliwa do samodzielnej obsługi księgowość online. Na przykładzie tych rozwiązań podpowiadamy, jak prowadzić księgowość w małej firmie.

Na początek trochę przepisów. Zdecydowana większość jednoosobowych przedsiębiorstw (opodatkowanych skalą lub liniowo, których przychody za poprzedni rok nie przekroczyły 1,2 mln euro) ma prawo prowadzić księgowość uproszczoną na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ogólnie rzecz biorąc, jest to ewidencja pozwalająca na zapisywanie uzyskanych przychodów oraz poniesionych w związku z nimi kosztów. KPiR firma może prowadzić na dwa sposoby: zlecając to tradycyjnemu biuru rachunkowemu lub za pomocą księgowości online.

Jak prowadzić księgowość – biuro rachunkowe

Zlecanie księgowości wyspecjalizowanym w tym zakresie biurom księgowym to wciąż najchętniej wybierany sposób prowadzenia firmowej dokumentacji. Przedsiębiorcom decydującym się na taki krok przyświeca zapewne maksyma, że dobra księgowa to skarb każdego przedsiębiorstwa. Z pewnością w powiedzeniu tym jest dużo prawdy – przeciętny człowiek może mieć spore problemy z interpretacją co rusz zmieniających się przepisów podatkowych. Biuro rachunkowe to także dobre rozwiązanie dla osób bardzo zapracowanych, które nie mają czasu samodzielnie zajmować się księgowością firmy.
Z drugiej jednak strony trzeba mieć świadomość, że usługi zawodowej księgowej mogą okazać się sporym wydatkiem, w szczególności dla nowo powstałych przedsiębiorstw. Jedne biura rachunkowe wyceniają obsługę księgową firm w formie miesięcznego abonamentu, inne uzależniają cenę od ilości dostarczonych dokumentów. W obu przypadkach trzeba się jednak liczyć z kosztami sięgającymi co najmniej 200-300 zł. Trzeba również poświęcić czas na comiesięczne wizyty w biurze.

A może księgowość online?

Z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na drugą możliwość prowadzenia księgowości firmy, czyli księgowość online w postaci specjalnych programów i aplikacji. Wbrew pozorom, ich użytkowanie nie sprawia większych problemów, co najlepiej omówić na przykładzie funkcjonowania księgowości online Intaxo. Program ten pozwala m.in. na prowadzenie ewidencji VAT, wystawianie faktur, obliczanie zaliczek na podatek dochodowy, generowanie wydruków KPiR, wyliczanie kilometrówki czy odpisów amortyzacyjnych środków trwałych firmy. Wszystko to dzieje się zupełnie automatycznie, na podstawie wskaźników aktualizowanych na bieżąco przez ekspertów oraz danych wprowadzonych przez użytkownika. Cała księgowość dostępna jest dla przedsiębiorcy 24 godziny, z każdego urządzenia, w tym tabletów i smartfonów.

Przewagą księgowości online wobec usług biura księgowego są również o wiele niższe koszty. W przypadku Intaxo, cena miesięcznego abonamentu za korzystanie z aplikacji rozpoczyna się już od 27 zł netto. Użytkownicy mają ponadto możliwość korzystania z pomocy technicznej oraz infolinii.