Mnogość różnorakich deklaracji PIT, które należy w określonym przypadku i czasie składać do urzędu skarbowego, może przysporzyć niejednemu przedsiębiorcy sporego bólu głowy. Jednym z najtrudniejszych pod względem praktycznym jest PIT 8C. Czytaj dalej »
Jedną z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć w trakcie rozpoczynania działalności gospodarczej, jest wybór formy opodatkowania. Obecnie w polskich przepisach podatkowych obowiązuje kilka możliwych opcji, ale jedną z najczęściej wybieranych form opodatkowania jest podatek liniowy. Czytaj dalej »
Kwota wolna od podatku to poziom dochodów, przy uzyskaniu których podatnik nie musi odprowadzać podatku dochodowego na rzecz państwa. Oto garść przydatnych informacji, jaka jest kwota wolna od podatku obowiązująca w naszym kraju i jakie zmiany szykują się w tym zakresie. Czytaj dalej »
Nieubłaganie kończy się okres rozliczeń z fiskusem z przychodów uzyskanych w 2015 r. Przypominamy, że w tym roku czas na złożenie rocznych deklaracji mija 2 maja (30 kwietnia to sobota). W związku z tym odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z rodzajem PIT-a, jaki należy wypełnić. Czytaj dalej »
Podatek od towarów i usług, czyli popularny VAT, jest obecny w naszym życiu właściwie podczas każdych zakupów. Wszyscy wiemy, że trzeba go opłacać, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, co to jest VAT i skąd w ogóle wziął się w rzeczywistości gospodarczej. Czytaj dalej »
Wielu przedsiębiorców w ramach wykonywanej działalności gospodarczej wykorzystuje samochód osobowy na podstawie umowy najmu długoterminowego. Problemem może być dla nich kwestia, czy związane z tym wydatki wliczać w całości do kosztów uzyskania przychodu czy też rozliczać je na podstawie tzw. Czytaj dalej »
Kary umowne to określone w umowie sumy pieniężne należne najczęściej nabywcy towaru lub usługi z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania danego zobowiązania. W zależności od tego, czy firma jest wierzycielem czy też dłużnikiem, kary umowne ewidencjuje się w księdze przychodów i rozchodów w odmienny sposób. Czytaj dalej »
Każdy przedsiębiorca rejestrując firmę staje przed dylematem - zostać płatnikiem podatku VAT czy nie? Wybór zależeć będzie od rodzaju działalności jak i obrotów firmy. Istnieją takie formy prowadzenia działalności, które obligatoryjnie zwolnione są z tego podatku - wynika to z ustawy o podatku od towarów i usług. Czytaj dalej »
Jak określono w rozporządzeniu ministra finansów dotyczącym prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, przedsiębiorcy mają obowiązek wpisywania do KPiR ewidencji towarów handlowych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków, odpadów, produkcji w toku, a także materiałów podstawowych i pomocniczych. Czytaj dalej »
Wystawianie faktur zaliczkowych to popularne działanie będące potwierdzeniem otrzymania od nabywcy zaliczki na poczet przyszłej dostawy usług lub towarów. Opłacenie faktury nie jest firmowym kosztem, zaś otrzymanie zaliczki nie jest przychodem. Czytaj dalej »