Jaki PIT wypełnić? 3 najczęściej zadawane pytania

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Nieubłaganie kończy się okres rozliczeń z fiskusem z przychodów uzyskanych w 2015 r. Przypominamy, że w tym roku czas na złożenie rocznych deklaracji mija 2 maja (30 kwietnia to sobota). W związku z tym odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z rodzajem PIT-a, jaki należy wypełnić.

1. Jaki PIT muszą wypełnić osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą?

Rodzaj formularza PIT wypełnianego przez przedsiębiorców zależy od formy opodatkowania firmy. Właściciele przedsiębiorstw rozliczających się za pomocą karty podatkowej wypełniają PIT 16A, zaś ryczałtowcy – PIT 28. Oni jednak swoje zeznanie roczne musieli złożyć najpóźniej 1 lutego 2016 r. (gdyż 31 stycznia przypadał w tym roku w niedzielę). Przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem za pomocą podatku liniowego mają obowiązek złożenia druku PIT 36L, natomiast za pomocą skali – PIT-u 36. W ich przypadku, termin złożenia deklaracji mija w tym roku 2 maja. Załącznikami do PIT-u 36 oraz PIT-u 36L mogą być PIT/B, PIT/D, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG i PIT/Z.

Co ważne, przedsiębiorcy nie mają już obowiązku składania do urzędu skarbowego deklaracji miesięcznych PIT-5 i PIT-5L. Można je traktować jedynie jako wewnętrzne zestawienie firmy, w którym dla własnych celów wykazuje się kwoty kosztów, przychodów itp.

2. Kogo dotyczy PIT 37?

PIT 37 to bez wątpienia najpopularniejszy druk wykorzystywany do składania rocznych deklaracji. Wypełnić go mają obowiązek pracownicy (zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło), renciści oraz emeryci. Wykazuje się w nim przychody pochodzące ze źródeł położonych wyłącznie na terytorium Polski, od których płatnicy pobrali zaliczki na podatek dochodowy. W deklaracji PIT 37 podatnik wybiera również sposób rozliczenia: samodzielnie, z małżonkiem lub dla osób samotnie wychowujących dzieci. Można dzięki temu skorzystać z rozmaitych ulg podatkowych, korzystając z odpowiednich załączników (np. PIT/D, PIT/O, PIT/2K).

Niewielu pracowników zdaje sobie sprawę z faktu, że dotyczy ich jeszcze jeden druk, a mianowicie – PIT-4R. Do urzędu skarbowego składa go płatnik (pracodawca) w celu poinformowania o pobranych i odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wysokość zaliczek wykazanych w PIT-4R powinna zgadzać się z rzeczywistą sumą zaliczek wpłaconych fiskusowi.

3. W 2015 r. sprzedałem mieszkanie. Czy uzyskany w ten sposób dochód muszę zgłosić do urzędu skarbowego?

Oczywiście przychody z tytułu prywatnej sprzedaży nieruchomości lub związanych z nią praw należy zgłosić do urzędu skarbowego. Służy temu deklaracja PIT-39. Co ważne, w deklaracji składanej za 2015 r. należy wykazać przychód ze sprzedaży nieruchomości kupionych lub wybudowanych w roku 2010, 2011, 2012, 2013 oraz 2014. Sprzedaż prywatnej nieruchomości zakupionej w 2009 r. lub wcześniej nie powoduje konieczności jej rozliczania – przychód nie podlega opodatkowaniu i nie trzeba z tego tytułu płacić podatku i rozliczać się z fiskusem, gdyż od końca roku jej nabycia minęło 5 lat. Należy również pamiętać, że deklaracji PIT 39 nie składa się w trakcie roku, ale już po jego zakończeniu, nawet jeśli sprzedaż nieruchomości nastąpiła w lutym czy maju. PIT-u 39 nie składają również właściciele firm, którzy sprzedali nieruchomości zaliczone do majątku firmowego – taka sprzedaż musi zostać rozliczona w ramach przychodów z działalności.

Dla wielu osób – zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników – rozliczenie rocznego PIT-a to spory kłopot. Z pomocą przychodzi im jednak księgowość online w postaci darmowych lub płatnych programów. Przedsiębiorcy, dla których księgowość internetowa to podstawa w codziennym prowadzeniu biznesu, muszą jedynie wpisać odpowiednie kwoty w wyznaczone miejsca, a program sam przeprowadza wszystkie niezbędne obliczenia. Również przeciętny Kowalski może z powodzeniem skorzystać z dostępnych w Internecie aplikacji, które pomogą mu w prawidłowy sposób wypełnić deklarację. To z pewnością świetny sposób na oszczędność czasu i pieniędzy.