Kiedy opłaca się podatek liniowy?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Podatek liniowy to jedna z możliwych form opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Zanim przedsiębiorca się na niego zdecyduje, musi dokładnie przeanalizować swoją sytuację, gdyż nie jest to opcja korzystna dla każdego. Podpowiadamy, kiedy opłaca się podatek liniowy i jakie wiążą się z nim przywileje oraz utrudnienia.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest podatek liniowy. Mianem tym określa się formę opodatkowania firmy, w myśl której płaci ona jednolitą, stałą stawkę podatku dochodowego, bez względu na to, jaką wysokość osiągają przychody firmy. W naszym kraju stawka podatku liniowego wynosi 19%.
Kiedy opłaca się podatek liniowy? Z pewnością w przypadku przedsiębiorców, którzy zarabiają relatywnie dużo. Wówczas podatek liniowy jest o wiele bardziej korzystny. Warto bowiem pamiętać, że jeśli firma rozlicza się z fiskusem przy pomocy skali podatkowej, to płaci 18% podatku przy dochodach do wysokości 85 528 zł, zaś dochody powyżej tego progu są już opodatkowane stawką 32%. Dla przykładu – przy przychodach w wysokości 130 tys. zł rocznie, podatek dochodowy płacony według skali podatkowej wynosi około 29 000 zł, zaś według podatku liniowego – około 24 700 zł. Daje to ponad 4000 zł różnicy na korzyść podatnika.

Podatek liniowy jest również opłacalny dla przedsiębiorców nie pozostających w związku małżeńskim i nie posiadających dzieci. Opodatkowanie firmy podatkiem liniowym jest bowiem równoznaczne z niemożnością wspólnego rozliczenia się z małżonkiem oraz skorzystania z ulgi na dzieci, nawet w przypadku rodzica samotnego. Nie można również skorzystać z ulgi na Internet, pomniejszyć kwoty zobowiązań wobec urzędu skarbowego o kwotę wolną od podatku, a także odliczyć darowizny. Osoba prowadząca firmę opodatkowaną podatkiem liniowym może natomiast odliczać od przychodu koszty jego uzyskania oraz składki na ubezpieczenia społeczne, odliczać od podatku 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz korzystać z ulgi dla osiągających dochody za granicą.