Wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej jest jedną z pierwszych decyzji, którą musi podjąć przedsiębiorca w trakcie zakładania firmy (podejmuje ją już w momencie składania wniosku o rejestrację działalności). Czytaj dalej »
Wejście Polski do struktur Unii Europejskiej zmieniło w sposób dogłębny definicję eksportu towarów poza jej terytorium (Polski oraz UE) co jednocześnie wiąże się z zapłatą podatku VAT od dokonanej sprzedaży. Czytaj dalej »
Obowiązek płacenia podatków dotyczy wszystkich – osób fizycznych (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę czy też umów o charakterze cywilno-prawnym tj., umowy o dzieło czy zlecenie) jak również przedsiębiorców. Czytaj dalej »
Szczególną grupą podatników której podobnie jak czynnym podatnikom VAT przysługuje zwrot podatku są rolnicy ryczałtowi. Pod tą nazwą zgodnie z ustawą o VAT kryją się rolnicy świadczący usługi bądź sprzedający towary rolnicze pochodzące z ich gospodarstwa rolnego a także korzystający z przedmiotowego zwolnienia podatkowego ujętego w art. Czytaj dalej »
Wykazana przez podatnika w rozliczeniu podatkowym nadwyżka podatku, który został naliczony nad faktycznie należnym stanowi podstawę do ubiegania się o jego zwrot.
Okres oczekiwania na zwrot nadpłaty jest jednak bardzo różny – może wynosić 60 a nawet 180 dni w przypadku pojawienia się nieścisłości, które urząd skarbowy musi wyjaśnić. Czytaj dalej »
Zawieszenia działalności gospodarczej to dla wielu przedsiębiorców jedyna szansa na ot, aby nie popaść w długi względem zobowiązań podatkowych wobec urzędu skarbowego jak i wynikające z opłat składek na ubezpieczenia wobec ZUS. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy prowadzący księgę przychodów i rozchodów muszą dbać, aby była ona rzetelna i niewadliwa. Co jednak w przypadku, gdy do KPiR wkradną się błędy?
Kluczem do właściwego prowadzenia KPiR jest paragraf 11. Czytaj dalej »
Podatnicy podejmujący decyzję o zmianie statusu z podatników VAT na zwolnionych z VAT pamiętać muszą o dokonaniu korekty opłaconego wcześniej podatku naliczonego od zakupionych środków trwałych, towarów handlowych, które nie zostały sprzedane w chwili kiedy był on czynnym podatnikiem VAT. Czytaj dalej »
Co do zasady WDT – czyli wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Jednak w przypadku braku odpowiedniej dokumentacji, WDT należy opodatkować odpowiednią krajową stawką podatku VAT. Czytaj dalej »
Decyzje związane z przekazaniem firmy dziecku niesie za sobą dla obecnego przedsiębiorcy określone skutki związane z opodatkowaniem całego procesu przekazania przedsiębiorcy w inne ręce niezależnie od tego czy jest to przekazanie odpłatne czy też nie. Czytaj dalej »