Firmy bardzo często w okresach świątecznych przekazują swym pracownikom nieodpłatne dodatkowe świadczenia w postaci różnego rodzaju bonów towarowych które mogą oni wykorzystać w wielu punktach podczas dokonywania zakupów w miejscach, które je honorują. Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT najczęściej faktury sprzedaży w kosztach ujmują poprzez rozliczenia na zasadach ogólnych wedle których obowiązek podatkowy powstaje już w momencie sprzedaży towaru bądź wyświadczenia usługi. Czytaj dalej »
Obowiązek terminowego rozliczania się z podatku od towarów i usług nałożony przez ustawodawcę i wynikający z art.99 ust.1 ustawy o VAT zmusza z zasady podatników do składania deklaracji oraz zapłaty wynikającego z nich podatku do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym obowiązek podatkowy ma miejsce. Czytaj dalej »
Zmiany w ustawie o podatku VAT obowiązujące od 1 kwietnia 2011 spowodowały, że znacznie częściej niż dotychczas przedsiębiorcy będą zobowiązani naliczać podatek VAT z tytułu nieodpłatnych przekazań towarów, min. Czytaj dalej »
Formularz VAT-22 to dokument potwierdzający wywóz przez nabywcę nowego środka transportu z terytorium Polski do innego kraju Unii Europejskiej. Od 2012 r. formularz ma nieco inną formę niż dotychczas. Czytaj dalej »
W krainie nad Wisłą podatek dochodowy oraz składki do ZUS wynoszą prawie 70% pensji netto. Powoduje to, iż Polacy niechętnie podejmują legalną pracę na etacie. Przeciętny pracownik w Polsce dostaje do ręki wypłatę podaną w kwocie netto i często nie zdaje sobie sprawy o ile wyższa była by jego pensja, gdyby nie została pomniejszona o różnego rodzaju daniny nałożone na obywateli przez państwo. Czytaj dalej »
Od 2011 r. na mocy ustawy o VAT, stawki tego podatku wynoszą 23% i 8%. Brak nowelizacji przygotowanej przez poprzedni rząd PO i PSL-u oznacza, że od 1 stycznia 2017 r. nastąpi powrót do starych, niższych stawek podatku VAT, wynoszących odpowiednio 22% i 7%. Czytaj dalej »
Konto bankowe przez wiele osób uważane jest za jeden z najdogodniejszych sposobów regulowania bieżących zobowiązań.
Nie inaczej dzieje się w przypadku przedsiębiorców – posiadanie konta firmowego ułatwia i znacząco przyspiesza regulowanie płatności wobec urzędu skarbowego czy ZUS. Czytaj dalej »
O nieszczelności podatkowej i nadużyciach związanych z podatkiem od towarów i usług VAT mówi się od dawna. Tymczasem zamiast problem rozwiązać raz na zawsze, tworzone są nowe luki i zawiłości podatkowe, które dają pole do nadużyć wszelakiej maści pseudo-przedsiębiorcom. Czytaj dalej »
Trybunał Konstytucyjny orzekł niedawno, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i stracą moc 30 listopada 2016 r. Czytaj dalej »